Ilu Ukraińców korzysta w Polsce z ochrony? Podano najnowsze dane

Ministerstwo spraw wewnętrznych podało najświeższe dane dotyczące ludności ukraińskiej żyjącej w Polsce. Świadczą one o tym, że w naszym kraju żyją dwie grupy migrantów, które znacznie się od siebie różnią. Także w kwestiach procesu integracji i planów na przyszłość. Wiadomo, ilu z nich planuje zostać w Polsce na stałe.
MSW pokazało dane. Tylu Ukraińców żyje aktualnie w Polsce
Kamil Kisiel, zastępca dyrektora spraw między narodowych i migracji w MSWiA, przekazał podczas posiedzenia sejmowej komisji najnowsze dane dotyczące zamieszkałej w Polsce ludności ukraińskiej. Poznaliśmy nie tylko liczbę Ukraińców przebywających aktualnie nad Wisłą, ale też ich plany.
Duża część Ukraińców korzysta z uproszczonej procedury ochrony tymczasowej - liczebność ta grupy wzrasta w sposób stabilny i stały od czerwca 2024 r. Te różnice sprawiają, że do czynienia mamy w Polsce tak naprawdę z dwiema dużymi grupami migrantów, których specyfika i cele znacząco się różnią.
Kto kupuje mieszkania w Polsce? Ukraińcy nie mają konkurencji 800 Plus dla Ukraińców. Rząd zapowiada co dalejOchrona tymczasowa UE i rysujący się podział na dwie grupy
Ogółem w Polsce żyje 1 525 697 Ukraińców. Jak zauważa "Fakt", ok. 980 tys. z nich korzysta z tzw. ochrony tymczasowej. Jest to specjalna, wypracowana przez Radę UE uproszczona procedura działająca zamiast dłuższej i bardziej złożonej procedury azylowej. Ochrona tymczasowa przyznawana jest początkowo na rok, jednak może być przedłużona do 3 lat. W porównaniu z azylem migranci mają znacznie więcej praw, mogą m.in. pracować.
Wspomniane dwie grupy, jakie można wyróżnić to Ukraińcy, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2024 r. oraz uchodźcy wojenni. Pierwsza grupa utrzymuje się w 90 proc. z pracy zarobkowej, a nawet połowa z nich chce w Polsce zostać na stałe. Jest to też grupa, która lepiej ocenia swoją znajomość języka polskiego - 68 proc. przybyłych przed lutym 2022 r. deklaruje, że mówi dobrze po polsku.
W ankietach Ukraińców przebija się niepewność
Wśród osób, które trafiły do Polski po pełnowymiarowej napaści Rosji, zaledwie 20 proc. deklaruje chęć osiedlenia się w Polsce na stałe. Widać to także po mniejszej chęci do integracji - język polski w stopniu dobrym zna 28 proc., choć odsetek ten rośnie. Tylko 9 proc. uchodźców twierdzi, że polszczyzną nie włada wcale. Wśród migrantów przedwojennych jest to jeszcze mniej, bo ok. 3 proc.
Choć chęć pozostania w Polsce deklaruje tylko 20 proc. uchodźców wojennych, to w ich odpowiedziach dot. przyszłości pobrzmiewa niepewność. Spora ich część nie wie, jak potoczą się dalsze losy i nie składa w tej kwestii żadnych jednoznacznych deklaracji. Mimo to jest to grupa, która także chętnie wykonuje pracę zarobkową, choć rzadziej niż migranci przedwojenni - utrzymuje się w ten sposób 78 proc. z nich.





































