Inflacja daje Polakom mocno w kość. Wiadomo, które produkty są najdroższe
Dzięki raportowi przygotowanemu przez UCE Research i Uczelnię WSB Merito, ”Indeks cen w sklepach detalicznych”, wiemy, które produkty w marketach są najdroższe. To przede wszystkim one napędzały inflację w 2023 roku. Sprawdź, które produkty najbardziej podrożały, a które kupimy taniej.
Rekordowa inflacja w 2023 roku
W ubiegłym roku inflacja dała Polakom w kość. Z ”Indeksu cen w sklepach detalicznych” wynika, że do grudnia ceny nawet podstawowych produktów wzrosły średnio aż o 5,6%. To spory cios dla domowego budżetu.
Wiemy jednak, które produkty najbardziej napędzały inflację, a które możemy teraz kupić z mniejszym lękiem o to, co zobaczymy na rachunku.
Oto najdroższe produkty z listy zakupów Polaków
Wzrost cen wynika z olbrzymiej ilości czynników, m.in. z cen surowców, z których są produkowane. To właśnie problemy w branży pomidorowej (wysokie koszty uprawy szklarniowej i gorsze warunki pogodowe) sprawiły, że pierwsze miejsce w tym niezbyt pozytywnym zestawieniu zajmuje ketchup, a zaraz za nim inne dodatki spożywcze: musztarda, majonez i przyprawy. Za te produkty w 2023 roku musieliśmy zapłacić średnio o 15,3% więcej rok do roku.
O niewiele mniej, bo aż o 14,1% wzrosły ceny chemii gospodarczej, w tym przede wszystkim proszków i płynów do płukania. Wyjątkowo wysokie ceny autorzy raportu odnotowali również w przypadkach środków higieny osobistej (12,1%), słodyczy i deserów (11,8%), napojów bezalkoholowych (11,4%), a także pieczywa (10,7%).
Niestety, jak widać na powyższym zestawieniu, drożeją przede wszystkim te produkty, bez których trudno sobie wyobrazić naszą codzienność.
Te produkty kupimy taniej
Na szczęście ceny niektórych produktów poszły w dół. Taniej zakupy zrobimy aż w pięciu kategoriach — w listopadzie ubiegłego roku spadki widoczne były tylko w jednym segmencie. W stosunku rok do roku taniej kupimy przede wszystkim artykuły tłuszczowe; tutaj spadek wyniósł aż 25,9%.
Mniejszą, ale wciąż pozytywną różnicę odnotowano w kategoriach owoców (4,8%), produktów sypkich (3,6%), nabiału (3,2%), a także karmy dla zwierząt (1,7%).
źródło: radio ZET