Inflacja na wznoszącej. Nowe dane GUS, cel NBP daleko w tyle
GUS podaje nowe dane o inflacji w lipcu 2024 r. Średnie ceny towarów i usług rosną tak, jak zakładali urzędnicy i analitycy, choć z niewielką korektą na plus. Czyli znacznie. 4,2 proc. w skali rdr. to przepaść względem poprzedniego wyniku - 2,6 proc. Różnicę daje się odczuć jeszcze bardziej porównując wzrost cen w skali miesiąc do miesiąca. Z naszych portfeli ubywa, analizujemy dane, predykcje i trendy.
Nowe dane GUS: inflacja, lipiec 2024
Główny Urząd Statystyczny w środę 14 sierpnia opublikował ostateczny odczyt inflacji za lipiec 24 r. , oddając tym samym korektę względem tzw. flasha sprzed dwóch tygodni ( TUTAJ ). Inflacja w lipcu br, sięgnęła 4,2 proc. rdr., czyli urosła znacznie względem odczytu z czerwca: 2,6 proc. rdr. Jeszcze ciekawej jest przy skali mikro: miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 1,4 proc., czyli najwięcej od stycznia br. (dane miesiąc po miesiącu podajemy na końcu artykułu). Tym samym oddalamy się od celu NBP , ustalonego na poziomie 2,5 proc. +/- 1p.proc.
Zobacz też: Mieszkania, diamenty i setki tysięcy PLN. Polscy olimpijczycy zapłacą wyjątkowy podatek. “Ustawa z błędem”
Inflacja w lipcu. Energia głównym winowajcą
Głównym, choć niejedynym, winowajcą rosnącej inflacji są stawki energii - te wzrosły w efekcie odmrożenia stawek do rynkowych (amortyzacją jest tu bon energetyczny ).
Tym samym tempo wzrostu cen ponownie przekracza cel NBP. Odbicie wynikało z częściowego odmrożenia cen energii elektrycznej i gazu, te wzrosły średnio o 10,1 proc., co podbiło wskaźnik o 1,4 pp. Dodatkowo wciąż szybko rosną min. ceny usług – 6,2 proc. - komentuje wyniki GUS Sebastian Sajnóg, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W skali mdm. w lipcu prąd zdrożał o 19,9 proc., gaz o 16,8 proc., a ciepła woda i ogrzewanie o 0,3 proc.
Zobacz też: Inflacja w Polsce będzie wyższa niż zakładano - NBP nie pozostawia złudzeń
Co dalej? Prognozy inflacyjne na kolejne miesiące
Według dostępnych prognoz inflacyjnych, tak analityków PIE, jak ekspertów polskich banków, w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie na zbliżonym poziomie; z chwilowymi wzrostami we wrześniu i październiku (do okolic 5 proc.) . Do końca roku ma jednak spaść poniżej 5 proc., do 4,5. Pozostajemy “na wznoszącej” - to ekonomiczny konsensus. Oznacza też, że - jak wciąż utrzymuje NBP - przestrzeni do obniżania sto procentowych wciąż nie ma.
Inflacja 2024 r.: miesiąc po miesiącu
Od stycznia 2024 r. inflacja rosła kolejno: +0,4 proc. (mdm ), + 0,3 proc. w lutym (+2,8 proc. rdr.), + 0,2 proc. w marcu (+ 2 proc. rdr.), + 1,1 proc. w kwietniu (+ 2,4 proc. rdr.) i + 0,1 proc. w maju (+2,5 proc. rdr.), +0,1 proc. w czerwcu (+2,6 rdr.) i 1,4 proc. w lipcu (4,2 rdr.)