BiznesINFO.pl Finanse "Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data
Fot. Nardoowy Bank Polski/mat.prasowe

"Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data

10 maja 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego: podsumowanie danych makroekonomicznych dla Polski. Stopy procentowe, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pozostają nieruszone, inflacja, choć na poziomie celu, już za chwilę “znów się wymknie”, a euro nadal odległe. Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej sytuacji makroekonomicznej Polski po konferencji prasowej Adama Glapińskiego (10.05.2024).

Glapiński: inflacja, stopy procentowe i prognoza

Jeszcze w tym roku czeka nas skokowy wzrost inflacji wywołany odmrożeniem cen energii . Nie czeka nas natomiast obniżenie stóp procentowych, bo - jak ocenił prezes NBP Adam Glapiński - w Radzie Polityki Pieniężnej nie ma gotowości do takich kroków. To zła wiadomość dla wszystkich kredytobiorców , bo oznacza że raty będą wyższe.

Kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych? Jakkolwiek to pieść przyszłości, Glapiński ocenił, że jeżeli na początku roku 2025 “będziemy w paśmie celu (inflacyjnego - red.), albo zaraz będziemy w paśmie celu, to taka dyskusja będzie”. Pasmo celu należałoby rozumieć jako przedział 2,5 proc. (+/- 1 pkt proc.). W kontekście inflacji też próżno o dobre wieści - w związku z odmrażaniem cen energii, powinniśmy spodziewać się ponownego wzrostu. Zaprezentowany poniżej model prognozuje trzy warianty: odmrożenia cen energii i częściowego jej odmrożenia.

Zobacz też: Będzie więcej długich weekendów? Decyzja w rękach prezydenta

Inflacja: prognoza, druga połowa 2024

Źródło: Narodowy Bank Polski/projekcja inflacji na II połowę 2024 r.

Miniony kwiecień to także podniesienie podatku VAT z 0 proc. do rynkowych 5 proc. Wzrosły też ceny paliw, co oznacza, że roczny wskaźnik inflacji między marcem i kwietniem już teraz poszybował w górę. Pomimo tego, na razie inflacja trzyma się w okolicach celu.

EEC 2024: Chiński szach w Europie? "Nie chce, ale musi kupować"

Kiedy euro? Padła data

Adam Glapiński wypowiedział się też w kontekście wejścia Polski do strefy euro ; jak ocenił, eurowalutowym problemem cechuje się gospodarka Włoch, która przyjęła euro w “niewłaściwym momencie”. Z przywołanych przez prezesa analiz (MFW) wynikałoby, w 2026 r. Polska ma wyprzedzić Hiszpanię (kraj zwykle powszechnie funkcjonujący nad Wisła jako punk odniesienia), na początku kolejnej dekady - Włochy, później Francję i Wielką Brytanie, której to “wyprzedzenie” premier Tusk niedawno szacował na rok 2029. Ostatnim przystankiem w wyprzedzaniu mają być Niemcy - w roku 2034.

A gdzie na tej osi “x” jest potencjalne wprowadzenie euro? Według Adama Glapińskiego na etapie “wyprzedzania” Francji, czyli za około 8-10 lat.

Więcej o sprawie: Donald Tusk nie ma wątpliwości. “Polacy bogatsi od Brytyjczyków do 2029”

Polska a Europa

Źródło: Narodowy Bank Polski

To niepokoi Radę Polityki Pieniężnej najbardziej

Glapiński punktował, że najbardziej niepokoi Radę Polityki Pieniężnej wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym. Podwyższona dynamika wynagrodzeń cechuje obecnie cały rynek, także ten komercyjny - stąd też wzrost płacy minimalnej. Wśród innych ryzyk wymienia wojnę za granicami RP. Wskazał, że Polsce nie grozi wojna jako taka, a raczej zachwianie niepodległą Ukrainą. Jeżeli front zacznie się zbliżać w kierunku Dniepru, inwestorzy się wycofają. “Dlatego nie siedzimy bezczynnie. Gromadzimy ogromne rezerwy walutowe i złota. Nasze rezerwy są największe w historii, a jeszcze je powiększymy” - mówi.


Nowe składki ZUS. W 2025 r. będą historycznie wielkie. Przedsiębiorcy zapłaczą
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat