Izba Zbożowo-Paszowa: spadły krajowe ceny zbóż
Niższe ceny zbóż na świecie i mocniejszy złoty w stosunku do dolara są niektórymi powodami zmian cenowych na rynku. Zmiany również na giełdach.
Z informacji podanych przez Izbę Zbożowo-Paszową wynika, że spadki cen w zależności od części kraju wynoszą kilkadziesiąt złotych . W przypadku pszenicy - zarówno konsumpcyjnej, jak i paszowej - oznacza to koszt w okolicach 1400 złotych za tonę.
Spadki odnotowano również w przypadku kukurydzy. Tutaj powodem jest zaawansowanie zbiorów, wynoszące co najmniej 70% w każdym regionie kraju. W efekcie ceny są niższe o około 75 złotych za tonę w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Zboża tańsze również na giełdach
Obniżki cen związane są również z sytuacją na giełdach. W Chicago za kontrakt na grudzień cena pszenicy wyniosła 295 dolarów za tonę . Dla porównania, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę cena wynosiła blisko 500 dolarów.
Nowy okres ważności umowy zbożowej na eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne może natomiast wpłynąć na obniżenie cen na giełdzie francuskiej. Wzrósł na niej popyt na zboża ze strony krajów afrykańskich oraz azjatyckich, a połączenie obu czynników może spowodować zwiększenie zysków.
Brak nowych umów, bo nie ma kupców
Innym problemem jest fakt, iż wzrost eksportu kukurydzy dotyczy wyłącznie kontraktów zawartych wcześniej. Wokół nowych zaś - brak zainteresowania na rynku .
W sferze konkurencji międzynarodowej natomiast często pojawiają się oferty sprzedaży kukurydzy z Ukrainy. Tutaj ceny post-przeładunkowe rysują się w okolicach 1200 złotych.
Węgiel problemem, złoty umacnia się do dolara
Eksperci Izby zauważają jednak, że ziarno ma problemy w portach spowodowane dużymi obrotami węgla . Sprzedawców zniechęca to do eksportowania towaru.
Ostatnim z ważniejszych elementów zmian cen na rynku krajowym jest też umocnienie się złotego w stosunku do dolara. Dzięki temu, Izba przewiduje wzrost importu kukurydzy z Ukrainy w kolejnej części obecnego sezonu .