BiznesINFO.pl Polska i Świat Jacek Kurski potwierdził. TVP rusza z własną platformą cyfrową, będzie sprzedawać dekodery
Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA

Jacek Kurski potwierdził. TVP rusza z własną platformą cyfrową, będzie sprzedawać dekodery

16 lipca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Już za rok nastąpi zmiana odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, w związku z czym wielu Polaków stanie przed koniecznością wymiany telewizora bądź dekodera. Swoje dekodery zamierza zaoferować TVP. Szczegóły zdradza prezes Jacek Kurski.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W 2022 roku zmieni się standard odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

  • TVP chce sprzedawać hybrydowe dekodery

  • Co ma być atutem TVP

Jacek Kurski o dekoderach TVP

Już za niecały rok, bo w drugim kwartale przyszłego roku wprowadzony zostanie nowy standard odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja w standardzie DVB-T zostanie zakończona i zastąpi ją DVB-T2. Dla wielu telewidzów będzie się to wiązało z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.

Swój hybrydowy dekoder będzie chciała zaoferować widzom TVP. O szczegółach mówi w rozmowie z serwisem Wirtualne Media Jacek Kurski.

Prezes TVP zdradza, że będzie to dekoder, który "połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online"

- Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - mówi portalowi Jacek Kurski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szef państwowej telewizji nie zdradził natomiast na jakiej technologii będzie oparta platforma cyfrowa TVP. Portal zauważa, że popularnym rozwiązaniem na świecie są dekodery naziemne z systemem operacyjnym Android TV (niebawem Google TV).

W przypadku wyboru takiego dekodera przez publicznego nadawcę, widzowie mogliby rozszerzyć swoją ofertę m.in. o Netflix, Playera, Iplę czy Canal+ .

4K atutem TVP?

Jacek Kurski podkreśla w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, że atutem platformy cyfrowej TVP ma być kanał o jakości 4K, którego tymczasowa emisja zakończy się w sierpniu. Według Kurskiego może on wrócić jesienią przyszłego roku i do tego czasu publiczny nadawca planuje zgromadzić bibliotekę, która pozwoli na uruchomienie stałego kanału.

Kurski zdradza, że zwrócił się o nagrywanie w jakości 4K m.in. popularnego serialu "Korona Królów", ale jak mówi prezes TVP takich produkcji będzie znacznie więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat