BiznesINFO.pl Technologie Jak działają głowice kaloryferów? Wiele osób nie wie, jak poprawnie z nich korzystać
Fot. Marek BAZAK/East News

Jak działają głowice kaloryferów? Wiele osób nie wie, jak poprawnie z nich korzystać

2 listopada 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Mogłoby się wydawać, że przy ustawianiu głowic kaloryferów nie czekają nas żadne zaskoczenia – ot, kilka poziomów oznaczonych kolejnymi cyframi, które odpowiadają rosnącej temperaturze. A jednak logika zostająca za kolejnymi oznaczeniami jest inna, o czym nie wszyscy wiedzą.

Głowice kaloryferów kryją zaskoczenie

W pokrętłach napotykamy zazwyczaj 6 poziomów – od wyłączonego przez poziom pierwszy aż do piątego. Im wyższe ustawienie, tym temperatura kaloryfera powinna być większa, i rzeczywiście tak jest. Rzecz w tym, że intencją producentów nie było to, abyśmy ustawiali najwyższe temperatury, gdy jest zbyt zimno . Są one zarezerwowane dla innych zastosowań.

Jak zauważa Fakt, system oznaczeń temperatur kaloryfera liczbami, a nie dokładnymi wartościami temperatur, wziął się stąd, że wielu użytkowników traktowało głowicę jak termostat – ustawienie np. 22 stopni miało sprawiać, że w pomieszczeniu będzie taka właśnie temperatura. Tak jednak nie jest.

Horrendalne dopłaty za ogrzewanie. Nawet kilka tysięcy zł podwyżki

Co oznaczają cyfry na głowicach kaloryferów?

Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie konkretnych poziomów. Co jednak ważne, odpowiadają one nie konkretnym temperaturom, lecz przedziałom temperatur, które powinny być utrzymywane w konkretnych pomieszczeniach lub czasie w sezonie grzewczym. Rozkład temperatur na poszczególne poziomu rozkłada się następująco:

  • Poziom 1 – w tym przypadku grzejnik pozwoli na utrzymywanie temperatury od 12 do 13 stopni Celsjusza. Ma on być odpowiedni dla różnych pomieszczeń gospodarczych, np. garażu, piwnicy.
  • Poziom 2 – ustawienie go sprawia, że w pomieszczeniu będzie utrzymywana temperatura w przedziale od 15 do 16 stopni Celsjusza. Mają to być temperatury optymalne do utrzymywania w czasie nocy. Warto więc przed snem ustawić pokrętło na „dwójkę”.
  • Poziom 3 – można go nazwać trybem podstawowym, trybem codziennym. Jego ustawienia sprawia, że pomieszczeniu będzie około 18-20 stopni, czyli tyle, ile powinna wynosić zdrowa temperatura pokojowa.
  • Poziom 4 – to ustawienie sprawi, że temperatura w pomieszczeniu będzie utrzymywana nieco ponad pokojowej, na poziomie ok. 22 stopni. Ma być ono wykorzystywane w łazienkach.
  • Poziom 5 – dzięki niemu temperatura wyniesie od 26 do 28 stopni Celsjusza i na ogół nie jest zalecane, by w ogóle korzystać z niego w zwykłych gospodarstwach domowych. Producenci przygotowali ten tryb między innymi na potrzeby basenów.

Jak rozsądnie korzystać z głowicy?

Korzystanie z głowic kaloryferów w taki sposób, jakby po prostu kolejne poziomy odpowiadały wyższym temperaturom, nie jest zalecane. Nawet przy wychłodzonym mieszkaniu, które szybko chce się ogrzać, producenci zalecają korzystanie z poziomu do tego przeznaczanego, czyli trzeciego. Skrajnie wysokie ustawienie jest nieekonomiczne , nie będzie odczuwalnie bardziej efektywne, a ponadto wysuszy powietrze.

Będzie można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Projekt jest już w trakcie realizacji
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat