Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Sposoby
Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie przepracowują całego okresu rozliczeniowego, co później generować może kłopoty. Szczególnie dla pracodawcy, który nie wie, w jaki sposób obliczyć pracownikowi należną mu wypłatę. Jest na to jednak kilka sposobów.
Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zależne jest od tego, jaka była przyczyna nieobecności pracownika w miejscu pracy. Prawo przewiwduje tutaj dwa przypadki - nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecność wywołaną innymi przyczynami niż choroba. W tym pierwszym wypadku zwykle pracownik w okresie nieobecności otrzymuje od pracodawcy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, rodzicielski lub świadczenie rehabilitacyjne. Ma to wpływ na obliczanie wynagrodzenia za czas przepracowany w danym miesiącu.
Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc?
W wypadku choroby i otrzymywania zasiłku musimy wykonać trzy kroki, by obliczyć wynagrodzenie pracownika za przepracowany w miesiącu czas. Po pierwsze - pełne wynagrodzenie dzielimy przez 30, nie bacząc na liczbę dni w miesiącu. Po drugie - kwotę otrzymaną w wyniku dzielenia mnożymy przez liczbę dni choroby wykazaną na zwolnieniu lekarskim. Po trzecie - tak uzyskaną liczbę odejmujemy od wynagrodzenia za cały miesiąc i otrzymujemy kwotę, która przysługuje pracownikowi.
Jeśli jednak powody nieobecności były inne niż choroba lub pracownik zakończył pracę w danym miejscu przed koncem okresu rozliczeniowego, należną mu pensję wyliczamy w inny sposób, choć również i tutaj miejsce mają trzy kroki, które należy pokonać. Po pierwsze - stawkę za miesiąc pracy dzielimy przez liczbę godzin odpowiadających danemu okresowi rozliczeniowemu w miesiącu. Po drugie - otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin przepracowanych. Po trzecie - kwotę otrzymaną w ten sposób odejmujemy od wynagrodzenia, które przysługuje za cały miesiąc.