Jak obliczyć zarobki na godzinę? Wyjaśniamy krok po kroku
Zarobki na godzinę pracy to jeden w zasadzie z dwóch popularnych form wynagradzania pracownika za jego działalność w ramach stosunku pracy. Oprócz wypłacania pieniędzy za tzw. godzinówkę, możemy też ustalić odpowiednie wynagrodzenie za zakres wykonanej pracy, co z kolei powszechnie zwane jest "pracą na akord".
Jednak w tym artykule przyjrzymy się zarobkom pracownika za godzinę. Minimalny poziom tej stawki określany jest przez wysokość stawki płacy minimalnej, jaka obowiązuje w danym momencie, a także przez godziny, jakie wypracowuje w ramach stosunku pracy zatrudniony.
Zarobki na godzinę - jak to obliczyć?
Należy pamiętać, że każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, może liczyć na minimalne wynagrodzenie na poziomie 2250 złotych. Jest to niezależne od tego, czy płaca pracownika ustalona jest w ramach stawki godzinowej czy miesięcznej. Co należy jednak pamiętać, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na umowę zlecenie, minimalna stawka godzinowa w przypadku pracowników na umowie, nie jest stała.
Zarobki na godzinę zależą nie tylko od poziomu płacy minimalnej, ale także od liczby przepracowanych godzin. Każdy pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi określić stawkę godzinową, a także wprowadzić wymiar pracy obowiązujący pracownika.
Dla przykładu wykonajmy proste działanie. Wiedząc, że w lipcu liczba godzin pracy wynosi 184, a minimalna stawka dla pracownika to 2250 złotych w 2019 roku, wystarczy przeprowadzić proste dzielenie. W ramach tego dzielimy 2250 złote przez 184 godziny, co daje nam 12,22 zł/h. Jednak już w sierpniu godzin pracy będzie 168, co oznacza, że wówczas płaca za godzinę wyniesie 13,39 zł/h.