Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze co miesiąc. Nie trzeba nic robić

Emeryci mają szansę na otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych, które zasilą ich domowy budżet. Taki zastrzyk gotówki to wielka szansa szczególnie dla tych, których świadczenie jest niskie. Aby je uzyskać, trzeba spełnić istotne warunki. Są przypadki, w których nie trzeba nic robić, aby wyższa kwota wpływała na konto.
Świadczenia z ZUS dla emerytów
Emeryci w Polsce otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko podstawowe świadczenie emerytalne, ale również szereg dodatków i wsparcia finansowego, które mają na celu poprawę jakości życia osób starszych. Dla wielu z nich to jedyny lub główny dochód, który pozwala pokryć codzienne wydatki – od rachunków, przez leki, po jedzenie i potrzeby związane ze zdrowiem. Dlatego każde świadczenie, nawet niewielkie, ma ogromne znaczenie.

Wśród dodatkowych środków przyznawanych emerytom przez ZUS warto wymienić przede wszystkim:
- dodatek pielęgnacyjny dla osób powyżej 75. roku życia lub całkowicie niezdolnych do pracy,
- świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych,
- dodatek za tajne nauczanie,
- dodatek kombatancki,
- i inne.
ZUS pośredniczy także w dostępie do rehabilitacji leczniczej, turnusów sanatoryjnych oraz programów profilaktycznych dla osób starszych. Istnieją też ulgi podatkowe i zniżki (np. na leki, komunikację), często zależne od lokalnych samorządów.
Okazuje się, że jest jeszcze jeden dodatek, który przysługuje polskim emerytom. To kolejny zastrzyk gotówki, na który mogą liczyć, aby zapewnić sobie podstawowe środki do życia. Warto pamiętać, że nie zawsze sama emerytura jest w stanie to zrobić.

ZUS zapewni dodatkowe pieniądze emerytom
Kolejne środki finansowe, które mogą otrzymać emeryci, przeznaczane są na cel opłacenia rachunków za prąd, gaz czy ogrzewanie. Świadczenie to ma charakter comiesięcznego dodatku. Co ważne, nie podlega opodatkowaniu, a więc osoby, które je dostają, mają pełną kwotę na rękę. W tym przypadku nie dotyczy ich również żadne kryterium dochodowe. Wystarczą tylko wymogi ustawowe, aby móc otrzymać środki.
Ryczałt energetyczny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według ustawy przysługuje on kilku istotnym grupom społecznym, mowa o:
- osobom posiadających status kombatanta,
- ofiarach represji wojennych i powojennych,
- byłych żołnierzach przymusowo zatrudnianym w kopalniach, kamieniołomach, zakładach wydobycia rud uranu oraz batalionach budowlanych,
- wdowach i wdowcach po osobach uprawnionych, pod warunkiem pobierania emerytury lub renty,
- małżonkach zmarłych kombatantów.

Dodatek ten, jak już wspomniano, nie podlega opodatkowaniu, a co więcej, nie jest również obiektem egzekucji komorniczych. Ryczałt energetyczny stanowi istotne wsparcie finansowe dla uprawnionych emerytów i rencistów, pomagając w pokryciu rosnących kosztów energii i ogrzewania. Od 1 marca 2025 roku kwota dodatku została poddana waloryzacji, przez co na konta wpłynie większa suma. Wiadomo, jak dostać ryczałt energetyczny.
Takie środki otrzymają emeryci od ZUS
Aby móc ubiegać się o ryczałt energetyczny, należy przede wszystkim złożyć wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego, który jest dostępny w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej. Do tego należy również dołączyć stosowną dokumentację, która potwierdzi uprawnienia wnioskodawcy. Może to być:
- decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzająca okresy działalności kombatanckiej lub represji (dla kombatantów i osób represjonowanych);
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej (dla żołnierzy przymusowo zatrudnionych);
- decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzająca uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie (dla wdów lub wdowców).
Wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście w placówce ZUS, przesłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Co istotne, dodatek ten został poddany waloryzacji wraz z dniem 1 marca 2025 roku. Oznacza to, że dziś wynosi już 312,71 zł miesięcznie. Osoby, które już wcześniej pobierały ryczałt energetyczny, mogą odetchnąć z ulgą – nie muszą robić nic, by skorzystać z jego marcowej podwyżki. Zmiana zostanie wprowadzona automatycznie i dodana do miesięcznego świadczenia bez potrzeby składania dodatkowych wniosków ani kontaktu z ZUS-em. Wszystkie formalności załatwiane są z urzędu, co oznacza, że wypłaty w nowej, wyższej kwocie trafią do uprawnionych bez żadnych dodatkowych działań z ich strony.





































