Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jak przyjąć spadek, by nie wpaść w pułapkę? Wiele osób nie ma o tym pojęcia
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 21.09.2024 17:27

Jak przyjąć spadek, by nie wpaść w pułapkę? Wiele osób nie ma o tym pojęcia

spadek
Fot. Pixabay/Aymanejed

Otrzymanie spadku to nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność. Nie każdy wie, że decyzja o przyjęciu spadku wiąże się z wyborem jednej z trzech form oraz ścisłym terminem na jej podjęcie. Jakie są opcje, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć problemów z odziedziczonym majątkiem?

Przyjęcie spadku – trzy możliwości do wyboru

Otrzymanie spadku nie oznacza automatycznego wzbogacenia się. Zgodnie z polskimi przepisami, mamy trzy możliwości przyjęcia spadku: wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub możemy go całkowicie odrzucić. Wybór formy jest kluczowy, zwłaszcza jeśli spadkodawca pozostawił długi.

Pierwszą opcją jest przyjęcie spadku wprost, co oznacza, że spadkobierca przejmuje cały majątek, ale i długi zmarłego. W tej sytuacji odpowiada on za zobowiązania nie tylko odziedziczonym majątkiem, ale również swoim własnym. Drugą, bezpieczniejszą formą jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – wówczas odpowiadamy za długi spadkodawcy jedynie do wartości odziedziczonego majątku. Trzecią opcją jest odrzucenie spadku w całości, co oznacza, że zrzekamy się zarówno majątku, jak i długów, nie ponosząc za nie odpowiedzialności.

Świadczenie przedemerytalne. Do wzięcia 1794 zł, ale trzeba złożyć wniosek Milionowa wygrana w Lotto i nie tylko. To niesamowity tydzień dla graczy

Masz tylko 6 miesięcy na decyzję

Czas odgrywa kluczową rolę w procesie dziedziczenia. Spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania, by podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Brak oświadczenia w tym terminie skutkuje automatycznym przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Należy pamiętać, że jeśli wybierzemy przyjęcie spadku wprost, decyzji tej nie można cofnąć. Może się to okazać problematyczne, zwłaszcza jeśli po czasie dowiemy się o ukrytych długach spadkodawcy. W takich przypadkach odziedziczone zobowiązania mogą przewyższyć wartość majątku, co zmusi nas do ich spłaty z własnych środków. Dlatego, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto rozważyć odrzucenie spadku lub przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak przyjąć spadek? Notariusz czy sąd?

Decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku można złożyć zarówno przed sądem, jak i u notariusza. Procedura przed notariuszem jest szybsza – wymaga jedynie jednej wizyty, podczas której spadkobierca składa stosowne oświadczenie. W takiej sytuacji sporządzany jest akt poświadczenia dziedziczenia, który następnie zostaje zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym. Aby jednak możliwe było przeprowadzenie tej procedury u notariusza, wszyscy spadkobiercy muszą zgadzać się co do podziału spadku.

Jeśli jednak wśród spadkobierców istnieje spór co do dziedziczenia, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku. W takim przypadku każda zainteresowana osoba może złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego. W trakcie postępowania sąd bada sprawę, a następnie wydaje postanowienie, w którym określa udział poszczególnych spadkobierców w spadku.

Zarówno w przypadku wizyty u notariusza, jak i postępowania sądowego, konieczne jest przedstawienie dokumentów, takich jak akt zgonu spadkodawcy, testament (jeśli istnieje) oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo.