Dziedziczenie po ojcu, który ożenił się po raz drugi, to temat, który naturalnie wzbudza wiele pytań i niepewności - zwłaszcza w kontekście praw do spadku dla dzieci z poprzedniego małżeństwa oraz dla nowej żony zmarłego. W Polsce dziedziczenie regulowane jest przez kodeks cywilny, który określa zasady dziedziczenia ustawowego i testamentowego. Jak to wygląda w praktyce?
System subkont w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) to kluczowy element polskiego systemu emerytalnego, pozwalający na przechowywanie i zarządzanie środkami, które po śmierci ich właściciela mogą być dziedziczone. Niestety, wiele osób nie wie, co prowadzi do sytuacji, w której duże sumy pieniędzy pozostają niewykorzystane. Jak je odzyskać?
Otrzymanie spadku to nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność. Nie każdy wie, że decyzja o przyjęciu spadku wiąże się z wyborem jednej z trzech form oraz ścisłym terminem na jej podjęcie. Jakie są opcje, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć problemów z odziedziczonym majątkiem?
W Polsce system emerytalny opiera się na gromadzeniu składek na kontach i subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że część tych środków można dziedziczyć po zmarłych bliskich. Średnia kwota zgromadzona na subkontach zmarłych osób wynosi około 29 tys. zł. Niestety, wiele z tych pieniędzy pozostaje niewypłaconych, ponieważ rodziny nie wiedzą o przysługującym im prawie. Jak się o nie upomnieć?
Wątpliwości związane ze spadkiem i dziedziczeniem to częsty problem Polaków. Wiele pytań budzi szczególnie kwestia zachowku. W określonych sytuacjach możemy stracić do niego prawo. Kto może liczyć na zachowek?
Testament ustny audiowizualny jako nowa forma utrwalenia woli dotyczącej sposobu rozporządzenia własnym majątkiem. Jeżeli proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa wejdzie w życie w niezmienionym kształcie, będziemy mogli nagrać testament jak vloga. Na telefon.
Otrzymując spadek często nie zdajemy sobie sprawy z przysługujących nam w tym zakresie praw i obowiązków. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest podatek od spadku. Co trzeba wiedzieć w tym zakresie?
Testament pozwala na zarządzanie majątkiem w wypadku śmierci. Jeśli chcemy go sporządzić, należy pamiętać o kilku kluczowych warunkach, w przeciwnym razie dokument może okazać się nieważny. Czym różni się testament spisany własnoręcznie, od tego sporządzonego przez notariusza? Ile kosztuje taka pomoc?
Niewiele osób ma świadomość, że ZUS wypłacić może pieniądze po zmarłym. Średnio do kieszeni osób spokrewnionych trafia aż 29 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że urzędnicy nie będą automatycznie wypłacać należnych środków. Konieczne jest złożenie wniosku. Wyjaśniamy szczegóły dziedziczenia pieniędzy z subkonta ZUS.
W środę, 21 lutego br. mediami wstrząsnęła wiadomość o śmierci Tomasza Komendy. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat, został bowiem skazany za zbrodnie, której nie popełnił. Zmarł w wieku 46 lat, po długiej walce z chorobą. Jego ostatnią wolę przekazał brat, Gerard Komenda.
Przejęcie spadku bywa zadaniem niezwykle trudnym i wiele osób nie wie, jak się z nim uporać. Czym jest postępowanie spadkowe? Kiedy sprawą zajmuje się sąd, a kiedy wystarczy wizyta spadkobierców u notariusza? Czym jest ”dobrodziejstwo inwentarza”? Wyjaśniamy.
Jeszcze w ubiegłym roku zostały wprowadzone spore zmiany w prawie spadkowym. Od tamtej pory szersze grono osób może zostać uznane za niegodne dziedziczenia, co przyczyni się do straty możliwości otrzymania spadku. Wówczas taka osoba nie odziedziczy nic, nawet jeśli jest dzieckiem spadkodawcy. Przedstawiamy szczegóły.
Okazuje się, że prawo do otrzymania spadku mają nie tylko osoby, które zostały uwzględnione w testamencie. Zachowek może otrzymać określona grupa, a podstawowa zasada dziedziczenia tej części spadku ten bardzo prosta. Przedstawiamy szczegóły.
Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.
Ci, którzy otrzymali spadek po osobie zmarłej, najprawdopodobniej będą musieli zapłacić zachowek. Są oni zobowiązani do tego nawet w wypadku otrzymania majątku poprzez darowiznę. Prawo przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, przy zastosowaniu których nie trzeba nic płacić.
Szykują się spore zmiany w sprawie spadkowym, które będą dotyczyły między innymi osób małoletnich oraz ubezwłasnowolnionych. Od kiedy te modyfikacje wejdą w życie i co dokładnie będą zakładały?
W połowie listopada w życie wejdą ważne zmiany w prawie spadkowym – donosi portal infor.pl. Obejmą one m.in. kwestię odrzucania spadku przez dzieci, dziedziczenie w tzw. trzeciej grupie spadkowej oraz katalog sytuacji umożliwiających uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Poniżej wskazujemy szczegóły.
Gdy umiera członek rodziny, spadek najczęściej otrzymują jego dzieci i małżonek. Co jednak się dzieje, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a w testamencie nie wskazał spadkobierców bądź w ogóle go nie sporządził? Sprawa wydaje się znacznie prostsza, niż może się wydawać.
W rejestrze dłużników można się znaleźć nawet przed osiągnięciem pełnoletności. Najbardziej dotkliwe są odziedziczone kredyty. Dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych wskazuje, że przed taką sytuacją można się zabezpieczyć jeszcze za życia rodziców.
22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która poza wprowadzeniem do systemu prawnego nowej instytucji - fundacji rodzinnej - dokonała również sporych zmian w zakresie zachowku.
W praktyce często mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy dziadkowie lub rodzice umierają i nie pozostawiają po sobie żadnych dokumentów, które regulowałyby kwestię dziedziczenia nieruchomości. Co w takiej sytuacji? Wówczas zastosowanie znajduje dziedziczenie z ustawy, czyli według kolejności wynikającej z Kodeksu Cywilnego. Radczyni prawna Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy wyjaśnia kilka najważniejszych kwestii związanych z dziedziczeniem ustawowym, a także wskazuje, jak krok po kroku wygląda procedura takiego dziedziczenia.
Majątek filmowego agenta 007 jest wyceniany na 160 mln dolarów, mimo to Daniel Craig zdecydował, że jego dzieci nie odziedziczą po nim tych pieniędzy.
W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców. Następnie prace nad projektem prowadził Sejm, a wszystko po to, żeby osobom zainteresowanym ułatwić skuteczne odrzucenie spadku.
W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców.Na posiedzeniu Sejmu, które miało miejsce w środę, 8 lutego, odbyło się pierwsze czytanie projektu opracowanego przez MS.„Business Insider” podaje, że autorom projektu zależało na przystosowaniu przepisów prawa spadkowego do relacji rodzinnych. Po nowelizacji nie będzie już potrzebne czasochłonne poszukiwanie krewnych osoby zmarłej, które z reguły nie miały z nią kontaktu lub nawet nie zdawały sobie sprawy z występującego pokrewieństwa.
W czwartek 26 stycznia posłowie uchwalili ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. W wyniku tego m.in. podwyższona zostanie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Za przyjęciem ustawy deregulacyjnej opowiedziało się 271 posłów, 177 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Po otrzymaniu spadku po osobie zmarłej, sprawa dziedziczenia od strony prawnej nie jest jeszcze zamknięta. Jeżeli chcemy sprzedać odziedziczoną nieruchomość lub odzyskać pieniądze z konta bankowego, potrzebne jest złożenie jednego wniosku.Tym dokumentem jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jak podaje Interia, potwierdza prawo do spadku i służy do wszczęcia postępowania spadkowego.Postępowanie natomiast ma na celu sprawdzenie, czy wnioskodawca faktycznie ma prawo do dziedziczenia spadku. Taki wniosek może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny, m.in. wierzyciele (jeżeli są).
Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w zakresie prawa spadkowego trafi pod głosowanie posłów prawdopodobnie w pierwszej połowie 2023 roku. Wśród zmian przyjętych 20 grudnia przez Radę Ministrów jest m.in. przyśpieszenie procesu spadkowego (poprzez zawężenie kręgu spadkobierców w trzeciej grupie) i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spadkobierców.
Spore zmiany zapowiadają się w prawie spadkowym, projekt zmian którego przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. Pomimo ułatwienia formalności i tempa procesu, wiele osób na zmianach straci.Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowania spadkowe mają być szybsze i bezpieczniejsze dla spadkobierców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt trafi teraz do Sejmu.