Jak sporządzić protokół przekazania?
Co powinien zawierać protokół przekazania?
Protokół przekazania powinien zawierać:
-
datę jego sporządzenia,
-
dane firmy,
-
datę przekazania środka trwałego,
-
określenie składnika majątku, który zostaje wycofany z działalności (jego nazwę, numer w ewidencji środków trwałych oraz inne dodatkowe dane pozwalające na jego jednoznaczną identyfikację),
-
podpis właściciela firmy.
W protokole można również zamieścić informację o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli składnik majątku takiemu opodatkowaniu podlega.
Protokół należy przechowywać z pozostałą dokumentacją księgową przedsiębiorstwa.
Dodatkowo należy sporządzić również dokument LT, dotyczący likwidacji środka trwałego. Przekazany środek trwały należy wykreślić z ewidencji oraz dodać adnotację na temat powodu wycofania.
Protokół przekazania a podatek
Sama czynność przekazania firmowego środka trwałego na cele prywatne jest podatkowo obojętna – nie powoduje powstania przychodu, więc nie podlega opodatkowaniu. Jeśli jednak środek trwały przekazany na potrzeby własne zostanie sprzedany przed upływem 6 lat od wycofania go z ewidencji środków trwałych, wówczas konieczne jest zapłacenie podatku od przychodu.
Natomiast przekazanie składnika majątku firmowego na cele prywatne niesie za sobą konsekwencje w postaci podatku VAT, który należy uregulować, jeśli przy nabyciu środka trwałego przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Nie ma znaczenia, czy podatnik podczas zakupu skorzystał z tej możliwości, czy też nie. W takim przypadku należy dołączyć do dokumentacji firmowej dokument będący podstawą do wykazania podatku VAT w rejestrze sprzedaży.
Operacja taka niesie za sobą również konsekwencje zaprzestania amortyzacji środka trwałego, a jego niezamortyzowana część nie będzie zaliczana do kosztów podatkowych.