Jakie wynagrodzenie na L4? Przysługują nam konkretne prawa
Jakie wynagrodzenie na L4? Na co może liczyć pracownik, który przebywa na zwolenieniu lekarskim? Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przyznawany jest pracownikowi, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane pracownikowi przez pierwsze 33 dni obowiązywania L4, a wyjątkiem w tej materii są osoby po 50. roku życia, które dostają wynagrodzenie przez pierwszych 14 dni.
Kiedy przekroczony zostanie czas wypłacania chorobowego, które dotąd opłacał pracodawca, pracownik przechodzi na zasiłek chorobowy, a jego opłacaniem zajmuje się wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalny czas jego obowiązywania wynosi 182 dni. Jeśli jednak jesteśmy kobietą w ciąży lub zachorowaliśmy na chorobę zakaźną, której okres wystąpienia objawów lub wylęgania to 14 dni, mamy wówczas prawo do odbierania zasiłku chorobowego przez okres 270 dni.
Jakie wynagrodzenie na L4?
Ile jednak wynosi wynagrodzenie chorobowe, które wypłaca nam pracodawca przez 33 lub 14 dni, a ile możemy liczyć w ramach zasiłku chorobowego, którego wypłatą zajmuje się ZUS? W przypadku zwykłej choroby lub choroby odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca wykłada na nas 80% wynagrodzenia. Można jednak otrzymywać pełne wynagrodzenie, jeśli jednak jesteśmy w ciąży i zachorowaliśmy, cierpimy na powikłania związane z wypadkiem w drodze do lub z pracy, poddaliśmy się badaniom dotyczących dawców komórek, tkanek i organów.
Kwoty zasiłku wynoszą zaś 70% wynagrodzenia, jeśli jesteśmy w szpitalu. Na 80% może liczyć ten, kto cierpi na zwykłą chorobę. Na 100% wypłaty oczekiwać może natomiast osoba, która spełnia kryteria otrzymywania pełnej wypłaty w przypadku wynagrodzenia chorobowego. Jeśli dodatkowo jesteśmy zobowiązani do opieki nad dzieckiem bądź innym członkiem rodziny, przysługuje nam zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% wynagrodzenia.