Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy, czeka Cię wizyta w urzędzie. Padła ostateczna data
Polscy kierowcy muszą przygotować się na kolejny obowiązek. Tym razem do urzędu będą musieli wybrać się właściciele bezterminowego prawa jazdy. Dokumenty będą musiały zostać wymienione. Do kiedy należy dopełnić formalności i co należy wiedzieć? Padły konkretne terminy.
Obowiązują nowe zasady wydawania prawa jazdy
Do tej pory prawa jazdy były przyznawane na czas nieokreślony, jednak zmieniło się to po przepisach uchwalonych po 18 stycznia 2013 r., wraz z którymi wprowadzono prawa jazdy z określoną datą ważności. Dla kategorii B, B1, B+E oraz A, A1, A2, AM i T jest to 15 lat, natomiast dla kategorii C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E jest to 5 lat.
Nowe prawa jazdy będą ważne do 15 lat. Kierowcy oczywiście nie muszą zdawać nowych egzaminów czy przechodzić badań medycznych. Jedynym wymogiem formalnym będzie dostarczenie odpowiedniego wniosku, ze zdjęciem i kopią posiadanego dokumentu prawa jazdy.
Osoby posiadające prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E będą musiały dodatkowo dostarczyć orzeczenia medyczne i psychologiczne, które są niezbędne, żeby przedłużyć ważność ich dokumentów. Gdzie należy się zwrócić, aby dopełnić formalności?
Zagraniczna ekspansja polskiego giganta. Ponad 12 tys. punktów na Półwyspie Iberyjskim Jest sposób na podwyższenie 13. i 14. emerytury. Wystarczy jeden wniosekTutaj dopełnisz formalności związanych z wymianą prawa jazdy
Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli złożyć wniosek do starosty wraz z nowym zdjęciem oraz kopią posiadanego prawa jazdy. Co więcej, Ministerstwo Infrastruktury chce podnieść opłaty związane z rejestracją pojazdów oraz wydawaniem tablic rejestracyjnych.
Opłaty te nie ulegały zmianie przez ostatnie 20 lat. Planowane są także podwyżki cen za prawa jazdy: od 47 do 50 procent dla krajowych dokumentów oraz o 35 zł w przypadku międzynarodowych.
A ile będą musieli zapłacić kierowcy, którzy będą wymieniać bezterminowe prawa jazdy? Do kiedy muszą dopełnić formalności?
Zobacz też: UOKiK alarmuje. W tych autach wykryto poważną wadę, konieczna wizyta w serwisie
Padła ostateczna data
Jest jeszcze trochę czasu, aby wymienić bezterminowe prawo jazdy, bo procedura wymiany starych dokumentów, wydanych przed 19 stycznia 2013 roku, ruszy w 2028 roku i potrwa do 18 stycznia 2033 roku.
Wymiana dotyczy blisko 15 milionów dokumentów. Co więcej, będzie obowiązywać tzw. zasada 20-letnia. Oznacza to, że osoby, które mają dokument wydany np. 25 stycznia 2011 r., muszą go wymienić na nowy do 25 stycznia 2031 r.
Jeszcze nie wiadomo, czy procedura wymiany będzie podzielona na etapy np. w zależności od daty wystawienia dokumentu, czy daty urodzenia. Na ten moment podany zakres 5 lat dotyczy każdego, kto ma bezterminowe prawo jazdy. Konkretny harmonogram wymiany ma być przygotowywany około 2026 roku.
Złożenie wniosku do starosty wraz z nowym zdjęciem oraz kopią posiadanego prawa jazdy zagwarantuje wydanie nowego prawa jazdy. Koszt takiego dokumentu to 100,50 zł.