Ważne informacje dla kierowców. Samorządy odnotowały, że coraz częściej zaniedbują oni ważny obowiązek. Powoduje to nie tylko problem dla urzędów, ale także dla właścicieli pojazdów. Machnięcie ręką na, wydawałoby się, mało istotny detal może ich narazić na poważne konsekwencje prawne i finansowe.
Sezon świąteczny 2024 roku zapowiada się rekordowo dla polskiego rynku przesyłek kurierskich. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Effigy Consulting na zlecenie Federal Express Corporation, od października do grudnia w Polsce zostanie dostarczonych aż 456 milionów paczek. To wzrost o 14,2% w porównaniu do roku ubiegłego, znacznie przewyższający średnią europejską na poziomie 9%. Wzmożony ruch w sektorze logistycznym napędza głównie rozwój e-commerce, który w Polsce odpowiada za ponad 75% wszystkich przesyłek w tym okresie.
Ministerstwo infrastruktury pracuje nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym i innych przepisów dotyczących kierowców. Zmienić mają się limity prędkości, procedury związane z odbieraniem prawa jazdy oraz regulacje dotyczące młodych kierowców. Gruntowną reformę mają przejść także zasady naliczania punktów karnych.
Na początku lipca br. rozpoczęły się konsultacje społeczne programu "Mój rower elektryczny". Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej chciał zachęcić Polaków do nowoczesnej, mało szkodliwej dla środowiska mobilności, dopłacając im do zakupu rowerów elektrycznych do 5 tys. zł. Dla tych, którzy czekali na uruchomienie dopłat, mamy nowe informacje.
Pierwotnie Centralny Port Komunikacyjny, jak wskazuje sama nazwa, miał odciążyć Warszawę i stanowić nowy hub bliżej geograficznego środka kraju, tak aby dostęp był równościowy dla mieszkańców wszystkich regionów. Niecały rok po zmianie władzy i pół roku po prezentacji nowej koncepcji okazuje się, że do CPK nie będą mogli dojechać mieszkańcy największych aglomeracji w Polsce.
Media w Wielkiej Brytanii coraz częściej donoszą o ekspansji polskich firm na Wyspy. Niedawno głośno było o przejęciu najstarszego na świecie biura podróży Thomas Cook przez polskie eSky. To niejedyny przypadek polskich sukcesów w brytyjskim biznesie. Kim jest Adam Duda- właściciel firmy Emtech niedawno przejął brytyjską firmę Andover Trailers, która, jak podają media, ma 1,5 mln funtów obrotu.
Podróżowanie komunikacją miejską bez biletu często wydaje się nieszkodliwą oszczędnością. Jednak skutki takiej decyzji mogą być znacznie bardziej dotkliwe, niż większość z nas przypuszcza. Mandat to nie jedyna kara – w skrajnych przypadkach policja może zapukać do twoich drzwi. Sprawdź, jakie konsekwencje wiążą się z jazdą na gapę i dlaczego lepiej unikać takich ryzykownych sytuacji.
Badanie techniczne pojazdu to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale też forma potwierdzenia, że nasz samochód jest sprawny i bezpieczny dla nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dziś za obowiązkowy przegląd płacimy 98 zł brutto. Wszystko wskazuje jednak na to, że wraz że wzrostem cen energii i podwyżką płacy minimalnej, wkrótce ta opłata może pójść w górę. Jak może zmienić się opłata za przegląd? Ta informacja raczej nie ucieszy kierowców.
Niedziela (22 września) to dobry dzień, żeby zmienić nawyki na zdrowsze dla środowiska i nieco podreperować budżet. To właśnie dziś wszyscy Ci, którzy z własnej woli przesiądą się z samochodów na komunikację miejską mogą sporo zaoszczędzić. Z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu największe polskie miasta oferują przejazdy za darmo lub za symboliczną złotówkę.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma także swój skutek w postaci wzrostu wysokości składek ZUS odprowadzanych przez pracodawców za każdego z pracowników. Dlatego co roku większa minimalna płaca łączy się ze sprzeciwem przedsiębiorców, którzy przekonują, że podwyższanie stopy życiowej oznacza koniec ich biznesów. Nie inaczej jest w tym roku - takie głosy płyną m.in. z branży transportowej.
Gdy po wielu miesiącach presji dużej części społeczeństwa na budowę Centralnego Portu Komunikacynego w Polsce udało się opracować okrojony projekt, niemiecka Lufthansa właśnie zapowiedziała budowę własnego gigahubu. “Fundamentalna modernizacja” lotniska ma się zakończyć do 2030 r. i być najnowocześniejszym tego typu centrum cargo w Europie.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) przyspiesza realizację kolejnych etapów realizacji. Po uruchomieniu programu nabywania gruntów pod budowę nowego portu lotniczego, teraz właściciele nieruchomości znajdujących się na trasie planowanej linii kolejowej Warszawa-Łódź otrzymali możliwość przystąpienia do programu dobrowolnych nabyć. Jakie korzyści i warunki oferuje CPK właścicielom gruntów i co to oznacza dla mieszkańców oraz przyszłości transportu w Polsce?
Aktualizacja taryfikatora kar za przewinienia drogowe przyniosła pozytywne skutki - po tym, jak mandaty zaczęły opiewać na kwoty kilku tysięcy złotych, na polskich drogach jest bezpieczniej i ginie na nich mniej ludzi. Po sukcesie Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami - surowiej ma być karane mniej niebezpieczne, ale nagminne przewinienie kierowców.
Od 1 lipca br. w niektórych miastach zaczęły obowiązywać strefy czystego transportu, które mają na celu znaczące ograniczenie ruchu samochodów wyposażonych w wysokoemisyjne silniki spalinowe po zatłoczonych ulicach centrum. Tak jest m.in. w Warszawie, gdzie ograniczono wjazd samochodom, które nie spełniają normy Euro 2 lub Euro 4 w przypadku silników diesla. Na badanie skutków tych regulacji w Polsce trzeba jeszcze zaczekać, ale można posiłkować się przykładem Londynu, gdzie strefa ultra niskiej emisji już dziś przynosi wymierne korzyści. Nie tylko znacząco poprawiła się jakość powietrza, ale też spadła liczba starszych samochodów, które w ogóle wjeżdżają do miasta.
Od kilku lat, m.in. za sprawą planów zbudowania Centralnego Portu Komunikacyjny, do głównego nurtu debaty publicznej trafiło zagadnienie wykluczenia transportowego. W książce “Nie zdążę” Olga Gitkiewicz liczbę Polaków, którzy z powodu braków infrastrukturalnych mają problemy z dotarciem do szkoły, pracy czy lekarza, szacuje na 14 mln. Zaczęto sporo o tym mówić, ale ile faktycznie się robi? Nieco światła na to zagadnienie rzuca analiza przedstawiona przez Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe.
Spółka PKP PLK przekazała informacje dotyczące zmian w rozkładzie jazdy pociągów, jakie wejdą w życie w grudniu br. Na wielu trasach pociągi znacząco przyśpieszą, na części czas przejazdu zostanie skrócony o ponad 40 minut. A to dopiero zapowiedź zmian, jakie czekają nas do końca dekady.
To koniec spekulacji na temat przyszłości CPK. Premier Donald Tusk potwierdził, że lotnisko w Baranowie powstanie. Szef rząd podkreślił jednak, że inwestycja między Łodzią a Warszawą nie wpłynie na zaniedbanie regionalnych lotnisk. – Ten projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność – mówił.
Koniec monopolu PKP? Kolejne firmy składają wnioski o dostęp swoich składów do polskich torów. Gepard Express i RegioJet mogą niedługo złamać tradycję. Niewykluczone, że ich śladem pójdą następni.
Emirates SkyCargo świętuje 10-lecie działalności na dwóch lotniskach. Od 2014 r. flota ciężarówek popularnego przewoźnika przetransportowała ponad 2 miliony ton ładunku na trasie: Dubai World Central-Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju.
Średnio zarabiający Polak musi pracować nawet 4 lata, jeśli chce kupić nową Teslę. Mimo to nie jest to marka pierwszego wyboru w Polsce. Można spotkać coraz więcej elektryków chińskich marek, które w porównaniu do Tesli mają bardzo przystępne ceny. Eksperci z portalu rankomat.pl postanowili przeanalizować rynek samochodów elektrycznych. Sprawdzone zostało, ile wypłat trzeba przeznaczyć na zakup auta tego typu i jak bardzo jest opłacalne nabyć chińskiego elektryka?
Od 2027 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków bez opłat. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o nieprzedłużaniu umowy z obecnym zarządcą, co oznacza, że trasa ta przejdzie pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ważny krok w kierunku ujednolicenia zasad korzystania z dróg w Polsce, co ma na celu zwiększenie komfortu i wygody dla kierowców.
W ostatnich latach elektryczne hulajnogi stały się niezwykle popularnym środkiem transportu, szczególnie w miastach. Warto zdawać sobie sprawę, że zasady korzystania z tego środka transportu ściśle określają przepisy.
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.
Emeryci powinni wiedzieć, że wielu z nich może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Taki przywilej nie jest jednak dostępny dla wszystkich seniorów. Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów, trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.
Okazuje się, że polscy seniorzy mają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo. Taki przywilej nie przysługuje jednak wszystkim, bowiem trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Kto konkretnie może jeździć bez konieczności kupowania biletu?
Tylko w listopadzie br. z usług PKP Intercity skorzystało 5,4 mln pasażerów, a od stycznia narodowy przewoźnik przewiózł aż 62 mln osób. Podróżujący mogą korzystać z różnych promocji m.in. tańszych biletów dla studentów, seniorów czy grup. Jest też pewne zasłużone grono osób, które tylko do 30 grudnia ma prawo do ulgi w wys. 33 proc. O kogo chodzi?
Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem elementów stalowych mogą zastanawiać się nad sposobem na transport odpadu metali. Tego rodzaju czynność to dość złożony proces, zatem najlepiej jest zlecić przewóz profesjonalnej firmie zajmującej się spedycją międzynarodową. Specyfika odpadów metali wymaga od przewoźnika zastosowania się do specjalnych przepisów. Realizacja trasy przebiega z wykorzystaniem specjalnych aut z naczepami typu walking floor, wywrotkami, a także, w niektórych przypadkach, standardowymi plandekami. Każdy pojazd musi posiadać widoczne oznaczenie, czyli białą tabliczkę z literą A.
Jedna z uczennic z Małopolski podczas dojazdu do szkoły musiała zapłacić 12 zł za przejechanie 1,5 km autobusem. Razem z rodziną postanowiła nagłośnić sprawę - wybuchła afera, a przewoźnik musiał się ze sprawy wytłumaczyć.