Jeśli posiadasz nieruchomość, musisz mieć ten dokument. Inaczej czeka cię nawet 5 tys. kary
Od kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości mają dodatkowy obowiązek. Muszą mieć ten dokument na wypadek kontroli. Jego posiadanie jest również przydatne przy szeregu innych aktywności, za jego wyrobienie musimy słono zapłacić. Jeszcze droższa może być jednak kara finansowa nałożona za jego brak.
Nowa konieczność przy posiadaniu nieruchomości
Ta zmiana weszła w życie w kwietniu 2023 roku. Od tej chwili każdy posiadacz nieruchomości zyskał nowy obowiązek w postaci posiadania dokumentu poświadczającego o charakterystyce energetycznej budynku. Wprowadzenie takiej konieczności motywowane jest chęcią poprawy efektywności oraz ochrony środowiska. Nieposiadanie certyfikatu wiąże się z ryzykiem otrzymania kary.
Prowadzone są wyrywkowe kontrole w gospodarstwach domowych, które sprawdzają, czy posiadamy świadectwo energetyczne budynku. Dokument, jak wskazuje strona rządowa, umożliwia określenie zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.
1335 zł przez pół roku. ZUS wypłaci pieniądze niezależnie od wieku. Takie są warunki Ostatni dzwonek na dopłatę do prądu. Uwaga, wnioskować mogą tylko nieliczniJak pozyskać świadectwo energetyczne budynku?
Dzięki dokumentowi kontrolerzy mogą sprawdzić, czy nieruchomości spełniają niezbędne wymogi prawne. Określają to najnowsze przepisy, oczekujące również, aby stosować się do określonej metodologii. Istnieje prosty sposób na to, aby pozyskać świadectwo energetyczne budynku, może to być jednak dość kosztowne. Istnieją specjalistyczne firmy, które mogą przeprowadzić wymagane kontrole i wystawić pełnoprawny dokument.
Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za takową usługę, wahać się może od 500 do 1000 złotych, a zależy między innymi od wielkości i lokalizacji naszej nieruchomości. Jego ważność trwa jednak zazwyczaj dziesięć lat, stąd też należy wyjątkowo weryfikować, czy nie nadciąga termin odnowienia. Dostęp do takiego certyfikatu jest konieczny również dla potencjalnych nabywców nieruchomości, którzy dzięki analizie zapotrzebowania energetycznego mogą ocenić koszty użytkowania i kierunki działania w celu jej poprawienia.
Zobacz też: W ZUS już ustawiają się kolejki. Nowe świadczenie przyciągnęło tłumy
To grozi za brak świadectwa energetycznego budynku
Posiadanie certyfikatu może być przydatne zarówno dla potencjalnych nabywców, jak i aktualnych właścicieli nieruchomości. Analiza zapotrzebowania energetycznego budynku może pomóc w poprawieniu efektywności i wprowadzeniu systemu oszczędnościowego. Ponadto świadomość ta jest pomocna dla osób, które cenią sobie aspekt ekologiczny użytkowania domu lub mieszkania. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy niewielkich miejscowości mogą mieć utrudniony dostęp do firm zajmujących się wyrabianiem świadectw energetycznych budynku.
Wyrobienie takowego dokumentu na okres dziesięciu lat najczęściej nie jest jednak tak kosztowne, jak jest kara za jego nieposiadanie w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Jeśli podczas kontroli wyjdzie na jaw, że nie mamy takowego certyfikatu, mogą nam grozić poważne konsekwencje. Za brak świadectwa energetycznego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych, dlatego zaplanowanie wyrobienia takiego dokumentu może być kluczowe.