Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Jeśli posiadasz nieruchomość, musisz to mieć. W innym wypadku czeka cię kara
Julia Bogucka
Julia Bogucka 23.02.2025 17:00

Jeśli posiadasz nieruchomość, musisz to mieć. W innym wypadku czeka cię kara

Domy jednorodzinne
Fot. ewg3D/Getty Images/CanvaPro

Właściciele nieruchomości muszą sprostać wielu obowiązkom. Wiele z nich związanych jest z kwestiami bezpieczeństwa, nie zawsze są one jednak na szczycie listy priorytetów. Od niedawna osoby posiadające domy lub mieszkania muszą spełnić jeszcze jedno wymaganie, za jego niedopełnienie grozi poważna kara. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że za brak tego urządzenia mogą zapłacić tysiące złotych.

Właściciele nieruchomości mają wiele obowiązków

W dzisiejszych czasach zakup własnego mieszkania lub domu jest prawdopodobnie jednym z większych wydarzeń obywatela. Wiąże się to oczywiście z niebotycznie wysokimi cenami, z którymi wciąż nie udało się w żaden skuteczny sposób zawalczyć. Mimo to ostatecznie, po latach pracy i z kredytem hipotecznym, wielu osobom w końcu udaje się otrzymać klucze do własnych czterech ścian.

zakup domu.jpg
Fot. 89Stocker/CanvaPro

To powoduje oczywiście zazwyczaj ekscytację i olbrzymią radość, kiedy ta jednak przeminie, warto zdać sobie sprawę z obowiązków, które ma każdy właściciel nieruchomości. Wiele z nich jest zawartych w prawie budowlanym, za zaniedbania w tym zakresie grożą konsekwencje.

Do najważniejszych obowiązków właściciela nieruchomości i posesji należy przede wszystkim:

  • wyposażenie nieruchomości w urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych (śmietniki, szamba) i utrzymywania ich w należytym stanie,
  • sprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż jego nieruchomości,
  • umieszczenie na budynku w widocznym miejscu tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości oraz nazwą ulicy,
  • sprawdzenie sprawności instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, a co najmniej raz na pięć lat — stanu technicznego całego budynku, a w tym instalacji elektrycznej i piorunochronnej.

Od jakiegoś czasu właściciele domów i mieszkań mają jeszcze jeden obowiązek, któremu muszą sprostać.

Wojtek Kardyś, Maja Gojtowska
Zawody przyszłości. Maja Gojtowska dla BiznesInfo: „To będzie żyła złota”
Kolejna kumulacja Lotto. Zwycięzca zostanie wielkim milionerem, kwota do wygrania jest kosmiczna Jeśli płacisz kartą, musisz o tym wiedzieć. Wtedy bank nie zwróci pieniędzy

Właściciele nieruchomości muszą dbać o bezpieczeństwo

Z podanych powyżej obowiązków właścicieli mieszkań i domów jasno wynika, że dotyczą one w dużej mierze kwestii bezpieczeństwa. Niedopilnowanie ich może skutkować poważnymi usterkami, które mogą być drogie w naprawieniu, ale również zagrozić zdrowiu lub nawet życiu mieszkańców i osób postronnych.

Zadbanie o bezpieczeństwo jest nie tylko kwestią moralności i dbałości, ale również prawną. Za niedopełnienie obowiązków grozi bowiem kara, przewidziana w prawie budowlanym. Mówi o niej artykuł 91a ustawy, w którym czytamy, że: 

Ten kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

osiedle domów.jpg
Fot. mtreasure/Getty Images/CanvaPro

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał obowiązujące od 23 grudnia 2024 roku rozporządzenie, zgodnie z którym na właścicieli budynków mieszkalnych i noclegowych nałożono kolejny obowiązek, który również jest związany z bezpieczeństwem mieszkańców. Już teraz muszą mu sprostać osoby mające w posiadaniu nowe nieruchomości, względem tych starszych czas na dostosowanie się do wymagań upłynie w 2030 roku.

Zobacz: Masz te monety w swoim domu? Warto sprawdzić, mogą być warte krocie

Niewywiązanie się z obowiązku grozi karą

Na stronie rządowej pojawiły się istotne statystyki na temat zagrożeń, które miały miejsce na przestrzeni 2024 roku na terenie Polski. Dowiadujemy się z nich, że ubiegły rok przyniósł:

  • ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, w których 116 osób zostało rannych, a 5 zginęło,
  • 27,4 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, w których rannych zostało ponad 1,9 tys. osób, a zginęło 269,
  • ponad 4 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało niemal 1,2 tys. osób, a zginęły 43.

To między innymi te dane zmotywowały resort do wprowadzenia nowego obowiązku na właścicieli budynków mieszkalnych i noclegowych. Od 23 grudnia 2024 roku muszą oni stosować urządzenia wykrywające pożar lub tlenek węgla, co ma prowadzić do zmniejszenia liczby ofiar tych niebezpiecznych zdarzeń. W przypadku nowych nieruchomości czas na wdrożenie rozwiązań to 30 dni, jeśli chodzi o starsze budynki, termin mija 1 stycznia 2030 roku.

Wyjątkowe ograniczenie czasowe dotyczy gospodarstw wynajmujących lokale, przede wszystkim na najem krótkoterminowy. Tutaj mowa o terminie 30 czerwca 2026 roku. Wskazano, że w tych wypadkach wprowadzenie czujników jest priorytetowe ze względu na intensywne wykorzystywanie przez turystów i osoby przypadkowe. Co istotne, rozwiązania wdrażane przez właścicieli muszą spełniać określone w rozporządzeniu wymagania. Czujki dymu muszą być zgodne z normą PN-EN 14604, a czujki tlenku węgla PN-EN 50291-1.

Za niedostosowanie się do opisanych w rozporządzeniu wymagań grożą poważne kary. Jeśli kontrola wykaże brak wymaganych urządzeń, może to skutkować nałożeniem mandatów, których wysokość waha się od 500 do nawet 5000 zł.