Jest plan uczynienia z Polski gazowego hubu
Pomimo kryzysu energetycznego, polski rząd nadal zamierza inwestować w gaz. Jednak inwestycje nie mają być skromne. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Mateusz Berger, poinformował o planach uczynienia z Polski hubu gazowego.
Według informacji Interii, wybudowane zostały już połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami . Rozbudowywany jest również gazoport w Świnoujściu, uruchomiono Baltic Pipe.
Nowy terminal, potrzebni klienci
Te elementy według Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, są dobrym punktem wyjścia do planów dot. hubu gazowego . Takie założenia ma bowiem polski rząd.
Dodatkowo, jak Berger przekazał Interii, w Gdańsku ma powstać terminal pływający . Ma on obsługiwać 6,1 mld m sześć. gazu rocznie. Są szanse na przyspieszenie tej inwestycji.
Najważniejszym warunkiem jest jednak znalezienie kupców na gaz z Polski w przypadku realizacji planu hubu gazowego . Potrzebne jest do tego stworzenie mechanizmu, dzięki któremu gaz mógłby być kupowany z różnych kierunków.
Inwestycje idą w dobrym kierunku
Należałoby również rozbudować magazyny gazu. Berger w rozmowie z Interią ujawnił, że rozmowy w tej sprawie już się toczą , zaś obecnie magazyny mogą pomieścić jedynie 16% rocznego zużycia surowca w Polsce.
Zdaniem Matusza Bergera cytowanego przez portal Interia.pl, inwestycje wykonane do tej pory pozwoliły na przetrwanie kryzysu wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę . Były nimi m.in. dywersyfikacja dostaw oraz budowa alternatywnych tras importu gazu.