Już pewne, Hutmen zostanie zlikwidowany. Właściciel podjął decyzję
Klamka zapadła. Podczas środowego posiedzenia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Hutmen zdecydowano o rozpoczęciu jej likwidacji. Do ostatniej chwili protestowali przeciwko temu lokalni związkowcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
30 czerwca zdecydowano o likwidacji firmy Hutmen
-
Jakie były powody tej decyzji
-
Jakie działania w związku z tą decyzją planują związkowcy
Hutmen do likwidacji
Klamka zapadła. 30 czerwca doszło do Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Hutmen, znanego przede wszystkim na Dolnym Śląsku przedsiębiorstwa hutniczego zajmującego się przetwórstwem miedzi i jej stopów. Jak informuje jego właściciel Grupa Boryszew (ma 100 proc. udziałów), podczas spotkaniu podjęto uchwałę o rozpoczęciu likwidacji spółki i powołaniu likwidatora.
To oznacza, że niebawem do historii przejdzie firma, której początki sięgają 1918 roku (utworzono ją we Wrocławiu).
Likwidacja Hutmen jak przypomina serwis wnp.pl jest konsekwencją rozpoczętego przed miesiącem przez Grupę Boryszew przeglądu opcji strategicznych związanych z określeniem kluczowych aktywów grupy.
W ubiegłym tygodniu zakończono proces analiz otoczenia biznesowego, a także czynników wpływających na działalność spółki. Efekt? Decyzja zarządu o wystąpieniu do zgromadzenia wspólników spółki o rozwiązaniu firmy i otwarcia procesu likwidacji.
Portal przywołuje treść komunikatu Grupy Boryszew w tej sprawie. Możemy w nim przeczytać, że decyzja dotycząca likwidacji została podjęta m.in. w związku z przewidywaną w najbliższych latach utratą zdolności Hutmen do konkurowania na rynku.
Co miało wpływać na brak takich zdolności? W komunikacie wskazano m.in. przestarzałą technologię produkcyjną, a także wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej firmy oraz prognozowany stały wzrost tychże kosztów.
Związkowcy protestują
Z decyzją o likwidacji Hutmen nie zgadzają się dolnośląscy związkowcy i do ostatniej chwili protestowali przeciwko temu rozwiązaniu.
W przededniu ogłoszenia decyzji o likwidacji spółki, związkowcy dolnośląskiej "Solidarności" zwracali uwagę podczas konferencji prasowej, że Hutmen jest jedynym w Polsce producentem miedzianych rur instalacyjnych i przemysłowych, które sprzedawane są nie tylko w kraju, ale też za granicą.
Według przewodniczącego dolnośląskiej "Solidarności" Kazimierza Kismo, w planie likwidacji Hutmen chodzi o wyprowadzenie produkcji z przestrzeni miejskiej Wrocławia, celem sprzedania tego terenu na cele deweloperskie.
Związkowcy z "Solidarności", a także NSZZ Hutników podkreślają, że podejmą "wszelkie możliwe i zgodne z prawem działania w obronie miejsc pracy wszystkich zatrudnionych w firmie pracowników".
Z danych przytoczonych przez wnp.pl wynika, że firma Hutmen miała w pierwszym kwartale tego roku blisko 100 mln zł przychodów ze sprzedaży, podczas gdy w całym 2020 roku było to 329 mln zł. Spółka zatrudnia obecnie ok. 200 pracowników.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl