Zagłosowali przeciwko, za karę zostali zawieszeni. Znamy nazwiska 14 posłów PiS wpisanych na czarną listę
Kara dla 14 posłów PiS
Zgodnie z zapowiedzią szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, posłowie PiS, którzy zagłosowali wczoraj przeciwko ustawie o ochronie zwierząt zostali zawieszeni w prawach członka partii. Listę ukaranych posłów zamieścił na Twitterze szef Komitetu Wykonawczego partii Krzysztof Sobolewski.
W gronie zawieszonych posłów znaleźli się m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który od początku wyrażał sceptycyzm wobec ustawy, a także były minister środowiska w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego Henryk Kowalczyk (w trakcie pierwszych rządów PiS w latach 2005-2007 pełnił funkcję wiceministra rolnictwa). Pozostali zawieszeni posłowie to: Katarzyna Czochara Katarzyna, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Lech Kołakowski, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski, a także Sławomir Zawiślak.
Przeciwko ustawie o ochronie zwierząt zagłosowali również posłowie sojuszniczej wobec PiS Solidarnej Polski (politycy drugiego koalicjanta, czyli Porozumienia w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu). W związku z tą sytuacją politycy PiS mówią o zakończeniu współpracy koalicyjnej z partią Zbigniewa Ziobry i nie wykluczają wariantu rządu mniejszościowego. - Stan faktyczny jest dzisiaj taki, że nie ma już koalicji. Wariant rządu mniejszościowego wynikający z tej sytuacji jest opcją braną pod uwagę - powiedziała w rozmowie z Onetem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
O możliwości dalszego rządzenia bez większości parlamentarnej mówili również m.in. rzecznik rządu Piotr Mueller, a także szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Rzeczniczka partii rządzącej zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zbierze się kierownictwo PiS i podejmie decyzję odnośnie przyszłości rządu.