Kasy rejestrujące jako oprogramowanie. Spore ułatwienie dla przedsiębiorców
Kasy rejestrujące jako aplikacja na telefon sposobem na tych, którzy uchylają się od płacenia VAT-u
Kasy rejestrujące mające formę oprogramowania to nowy pomysł rządu. Ich wprowadzenie ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy, a także zwiększyć wpływy do budżetu.
Kasy mają posiadać funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Pozwoli to na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania. Zgromadzone dane służyć będą dla celów analitycznych i kontrolnych - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenia,
Stosowanie kas w postaci oprogramowania ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej - co oznacza, że łatwiej będzie im wychwycić osoby, które nie płacą VAT-u.
Kiedy będzie trzeba wymienić starą kasę?
Stare kasy fiskalne mają przejść do historii. Ustawa przewiduje bowiem, że do 31 grudnia 2019 roku ze starych kas będą mogli korzystać: przedsiębiorcy świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.
Na wymianę kasy mają do 30 czerwca 2020 r. czas: placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo); przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie; sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Do końca grudnia 2020 roku będa musieli mieć nowe kasy podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
3,16 mld zł - na tyle liczy Ministerstwo Finansów
Uszczelnianie systemu VAT, które ogłaszane jest jako jeden z głównych sukcesów Prawa i Sprawiedliwości, ma zostać jeszcze bardziej ulepszone, właśnie dzięki kasom rejestrowanym. Wirtualne kasy fiskalne w formie oprogramowania stosowane są już na Słowacji, w Czechach, Chorwacji i Austrii.
Według wyliczeń resortu, Ministerstwo Finansów liczy na 3,16 mld zł w ciągu 10 lat z tytułu wprowadzenia kas rejestrujących mających postać oprogramowania.