BiznesINFO.pl Finanse Kiedy waluta drożeje? Wyjaśniamy proces
Biznesinfo.pl

Kiedy waluta drożeje? Wyjaśniamy proces

2 lipca 2019

Kiedy waluta drożeje? Bez wątpienia pytanie to zadało sobie wiele osób, kiedy usłyszało o tym, że dana waluta drożeje, czyli zwiększa się jej wartość. Oznacza to, że umacnia się jej kurs walutowy - cena danej waluty w innej walucie. Wzrosta wartości danej waluty względem innych nazywamy aprecjacją, a sytuację odwrotną - deprecjacją. Kiedy jednak do tego dochodzi?

Musimy pamiętać, że cena danej waluty jest powiązana nierozłącznie z gospodarką danego kraju, który tę walutę emituje. Oznacza to, że im silniejsza gospodarka określonego państwa, tym cenniejsza emitowana przez nie waluta. Jednak nie sama gospodarka jest w tę sprawę zamieszana - także polityka międzynarodowa ma ogromny wpływ na wartość danej waluty.

Kiedy waluta drożeje? Kilka czynników

Kiedy umacnia się poziom PKB, czyli Produktu Krajowego Brutto, drożeje także dana waluta i rośnie jej siła nabywcza. PKB to całkowita suma dóbr i usług finalnych wytworzonych/udzielonych na terenie danego państwa zwykle w ciągu roku. Umacniające się PKB to dobra wiadomość dla gospodarki, co bezpośrednio przekłada się na wartość waluty. Stąd też również poziom bezrobocia ma ogromny wpływ na wartość danej waluty. Jeśli jest mniejsze - rośnie gospodarka, a z nią siła nabywcza waluty.

Wartość danej waluty zależy również od inflacji. Jeśli w danym kraju ceny na usługi i dobra rosną szybciej niż za granicą, ich konkurencyjność spada. Wówczas wzrasta popyt na towary z zagranicy - tańsze. W tym wypadku niezbędna jest wymiana waluty krajowej na zagraniczną, a wraz ze wzrostem podaży maleje wartość danej waluty. Odwrotnie jest w wypadku deflacji, czyli sytuacji kiedy mówimy o długotrwałym spadku poziomu cen, co przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza.

Wpływ na wartość waluty ma również ustalanie stóp procentowych. Na ten przykład - jeśli Rada Polityki Pieniężnej zwiększy realną stopę procentową, czyli podwyższy zwrot z inwestycji kapitałowej, więcej inwestorów będzie chciało wyłożyć w Polsce pieniądze. Wówczas masowo euro będzie wymieniane na złotówki, co sprawi, że napływ europejskiej waluty spowoduje spadek wartości eurowaluty wobec złotówki. Dojdzie więc do aprecjacji złotówki.

W końcu także czynniki polityczne mają wpływ na siłę danej waluty. Jeśli dane państwo żyje w pokoju z innymi mieszkańcami świata, jest skupione na bogaceniu się i inwestycjach, rośnie siła jego waluty. Jeśli jednak wdaje się w międzynarodowe konflikty i nastawia wobec siebie wrogo - waluta tego kraju słabnie.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat