Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Kiedy złożyć wniosek o urlop na święta? W jednym przypadku pracodawca może odmówić
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 17.11.2024 16:48

Kiedy złożyć wniosek o urlop na święta? W jednym przypadku pracodawca może odmówić

święta
Fot. Pixabay/emz993

Wolna wigilia? Nie dla każdego! Niestety, również 25 i 26 grudnia nie dla wszystkich oznaczają dni wolne od pracy. Koniec grudnia i początek stycznia to często okres walki o urlop między pracownikami. Co zrobić, by tego uniknąć? Kiedy złożyć wniosek, by pracodawca nie mógł odmówić wolnego?

Kto musi pracować w święta?

Dla wielu Polaków pierwszy i drugi dzień świąt to czas dla rodziny, ale również chwila odpoczynku od pracy. Boże Narodzenie — w przeciwieństwie do wigilii, przynajmiej na razieto dni ustawowo wolne, ale nie dla wszystkich. 24-26 grudnia to zresztą nie jedyny “gorący okres” w kalendarzu każdego pracodawcy. Co roku pracownicy wnioskują o wolne do Nowego Roku. Niestety, nie każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
 

Nie żyje król nieruchomości. Miał ponad 80 hoteli i 90 centrów handlowych

Kiedy złożyć wniosek o urlop w Boże Narodzenie?

Część firm praktykuje ustalenie kalendarza urlopów jeszcze na początku roku. W takiej sytuacji już od stycznia wiadomo, kto będzie mógł cieszyć się dłuższym odpoczynkiem w grudniu. W innym przypadku to od pracownika zależy, kiedy złoży wniosek — a wiele osób zwleka z tym do ostatniej chwili. Nie ma jasnych przepisów w tym zakresie, co w praktyce oznacza zasadę “kto pierwszy, ten ma urlop”. 

Pracodawca nie ma obowiązku przyznania nam urlopu w okresie, na który złożyliśmy wniosek. Możemy spodziewać się odmowy zwłaszcza wtedy, gdy nasza nieobecność w danym dniu zakłóci tok pracy. A taka sytuacja będzie mieć miejsce, jeśli duża część pozostałych pracowników zdążyła wziąć wolne przed nami.
 

Wynagrodzenie za pracę w święta. Musisz o tym wiedzieć

Jeśli mimo braku zgody ze strony pracodawcy pójdziemy na urlop, mogą nas z tego tytułu spotkać konsekwencje — będzie to bowiem traktowane jako naruszenie obowiązków pracownika. Warto jednak pamiętać, że praca w święta ma swoje dobre strony. I wcale nie chodzi o świąteczną atmosferę.

Pracodawca może nam “oddać” dzień wolny w innym terminie, w ramach tego samego okresu rozliczeniowego, ale może również po prostu więcej nam zapłacić. 
Wynagrodzenie za pracę w święta powinno wynosić 200% pensji za standardowy dzień pracy, jeśli tylko pracujemy na umowie o pracę.