Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kina i teatry przeżywają prawdziwy szturm. Nie gasną jednak obawy przed ponownym zamknięciem
Maria Glinka
Maria Glinka 21.02.2021 01:00

Kina i teatry przeżywają prawdziwy szturm. Nie gasną jednak obawy przed ponownym zamknięciem

Kino w dobie pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kino, teatr i muzeum ponownie otwarte

Kino i inne instytucje kultury to jedne z ofiar pandemii, które są zamrażane jako pierwsze, a odmrażane - niemal jako ostatnie. Taką strategię przyjął polski rząd w trakcie pierwszej fali koronawirusa. Kina, teatry i muzea pozostawały nieczynne od 12 marca aż do 6 czerwca 2020 r.

Po wakacyjnym oddechu nastał kolejny, jeszcze dłuższy lockdown. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem placówki pogrążyły się w zamknięciu 7 listopada 2020 r. W trakcie drugiego uderzenia pandemii rząd postanowił zastosować mniej radykalną strategię względem miejsc kultury. Instytucje ponownie ugościły spragnionych rozrywki Polaków 12 lutego 2021 r. Jednak nie każde kino zdecydowało się na ten krok.

- Korzystajmy z tego, co możemy odpowiedzialnie otwierać - apelował minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w trakcie konferencji prasowej. Długie kolejki przed muzeami i szturmy na kina i teatry wskazują, że Polacy posłuchali rady polityka.

Zainteresowanie wystawami, spektaklami i seansami jest tak ogromne, że przeszło wszelkie oczekiwania zarządców. - Rezerwacje ruszyły się 20 minut po opublikowaniu repertuaru. Właściwie wszystkie seanse pierwszego weekendu, zarówno filmy archiwalne, np. Książę Dracula w piątek czy Love story i Casablanca w walentynkową niedzielę, jak i przedpremiery nowości np. Zabij to i wyjedź z tego miasta, wyprzedawały się do ostatniego dostępnego miejsca. Podobnie rezerwują się seanse w tygodniu i kolejnym weekendzie - zdradziła w rozmowie z redakcją Biznes Info Kinga Zabawska, kierownik Kina Iluzjon w Warszawie.

Równie szybko rozeszły się bilety na muzyczne show „Tercet czyli Kwartet” Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego, które zorganizował warszawski Teatr Kwadrat. - Pierwotnie miał on odbyć się w formie online, ale za sprawą decyzji o poluzowaniu restrykcji mogliśmy „doprosić” 200 osób, które ostatecznie mogą zobaczyć koncert na żywo. Te 200 biletów rozeszło się bardzo szybko - przyznał w rozmowie z naszym portalem Andrzej Nejman, dyrektor placówki.

Chcąc umożliwić Polakom szeroki dostęp do kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku zdecydowało się na wyjątkową akcję. Już w pierwszy weekend po otwarciu (13-14 lutego) wstęp do wszystkich oddziałów galerii był bezpłatny. Wydarzenie okazało się sukcesem. - Przez pierwszy weekend odwiedziło nas 261 osób. Porównując do tego samego okresu w roku ubiegłym nie jest to oszałamiająca frekwencja, jednak świadczy o tym, że nasza oferta muzealna nadal ma swoich wielbicieli i stałych, wiernych gości. Mamy nadzieję, że gdy pogoda będzie bardziej łaskawa, a pandemia trochę zwolni, będziemy obserwować coraz większą liczbę odwiedzających w naszych oddziałach - oznajmiła Małgorzata Posadzka, rzecznik Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Kino w najwyższym reżimie sanitarnym. Priorytetem komfort widzów

Podobnie, jak w przypadku wszystkich odmrażanych branż, tak i w kontekście instytucji kultury nie można mówić o powrocie do całkowitej normalności. Na barkach zarządców kin, teatrów czy muzeów ciąży bowiem obowiązek wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które mają na celu zachowanie surowego reżimu sanitarnego.

Zgodnie z wytycznymi, które rząd opracował we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym, udział widzów w seansie jest dopuszczalny pod warunkiem udostępnienia nie więcej 50 proc. liczby miejsc na sali. Poza tym przebywający w kinach czy teatrach mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w trakcie widowiska.

Właściciele instytucji kultury dokładają wszelkich starań, aby zarówno widzowie, jak i pracownicy czuli się bezpiecznie. - Bardzo przestrzegamy obostrzeń i stosujemy wszystkie zapisy rozporządzeń rządowych. Na razie gramy tylko na dużej Sali Stolica. Przygotowaliśmy plan sali zakładający odległości między miejscami i co najwyżej (a nawet mniej) 50% obłożenia widowni, dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa naszych widzów, czyli 100 miejsc na sali liczącej 260 siedzisk - przyznała kierownik Kina Iluzjon.

W dobie szalejącej pandemii pracownicy obsługi zachęcają widzów do rezerwowania biletów za pośrednictwem internetu, aby uniknąć kolejek przy kasach. Placówki dbają także o odpowiednią komunikację w sprawie obowiązujących zasad. - W foyer kina widoczne są na tablicach graficznych obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa i instrukcje postępowania - oznajmiła Kinga Zabawska. Do dyspozycji widzów pozostają dyspozytory z płynem do dezynfekcji zarówno we foyer kina, jak i przy wejściu do sali.

Chcąc zadbać o jak największy komfort, pracownicy kina po każdym seansie wietrzą salę i czyszczą podłokietniki wszystkich foteli. - Podczas całego dnia wielokrotnie dezynfekowane są poręcze, blaty, klamki, kontuar kasy, wszystkie powierzchnie gładkie w foyer - zapewniła. Kino Iluzjon postanowiło wdrożyć także innowacyjne rozwiązanie - lampy dezynfekujące powietrze, które są uruchamiane w sali kinowej po ostatnim seansie każdego dnia.

Kino i teatr w dobie ograniczeń. Widmo powrotu obostrzeń nadal realne

Jak limity osobowe wpływają na funkcjonowanie instytucji kultury? Kino Iluzjon nie odczuwa zbyt dotkliwe tych ograniczeń. - Oczywiście na każdy z seansów mogłoby przyjść więcej widzów, ale nowości gramy przez jakiś czas, najczęściej przez tydzień. Filmy archiwalne z zasobów FINA powtarzamy w możliwie najbliższym terminie, jeśli sala się wyprzedaje, a widzowie pytają o konkretny film - stwierdziła kierownik placówki.

Ograniczenia w liczbie widzów są dużo większym problemem dla Teatru Kwadrat. Dyrektor Nejman przyznał, że za sprawą limitu przedstawienia są na granicy opłacalności. Organizacja teatralnego planu jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, a niepewna przyszłość i ewentualny powrót obostrzeń uniemożliwia ustalanie repertuaru z większym wyprzedzeniem.

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił bowiem, że lutowe odmrożenie branż ma charakter warunkowy - na okres dwóch tygodni. Po przeanalizowaniu wpływu ruchów w poszczególnych obiektach na wzrost zakażeń oraz zajętość łóżek szpitalnych i respiratorowych rząd będzie podejmował dalsze decyzje w zakresie funkcjonowania konkretnych sektorów.

Ponowne zamknięcie to czarny scenariusz również dla Kina Iluzjon - Wszystkie kina studyjne się tego obawiają. I nasi widzowie także - przyznała kierownik placówki. A zamiary są ambitne. Warszawskie kino ma w planach sztandarowe wydarzenie FINA (Święto Niemego Kina), które miało odbyć się w kwietniu 2020 r. Nowy termin wyznaczono na lipiec 2021 r. Czy uda się je zorganizować? Przekonamy się w najbliższym czasie, choć potrzeba powrotu do normalności z całą pewnością tak szybko nie zgaśnie.