Kluczowa zmiana w Wikipedii już jutro. Internauci czekali na to od lat
Przez lata Wikipedia niechętnie się modernizowała, także w obawie przed utratą wstecznej kompatybilności. W ostatnim czasie widać jednak efekty wysiłków, by informacje były prezentowane w nowocześniejszej formie. Lada dzień będziemy mogli zobaczyć kolejne rezultaty.
Nowość w Wikipedii już od jutra
W styczniu zeszłego roku dla większości użytkowników korzystających z Wikipedii przeglądarce udostępniony został nowy wygląd Wikipedii. Zmiany nie były tylko wizualne, ale też funkcjonalne - przebudowano menu, interfejs jest lepiej skalowalny, dzięki czemu w internetową encyklopedią pracuje się wygodniej, zwłaszcza na dzielonym ekranie.
Dodano także nową wersję wyszukiwarki, zmieniono priorytet wyników, a najczęściej wykorzystywane elementy są łatwiej dostępne, na czele z funkcją przełączania się pomiędzy różnymi wersjami językowymi tego samego artykułu. O tym, że rozwój Wikipedii pod względem technicznym jest nieśpieszny, najlepiej świadczy to, że była to pierwsza taka zmiana od 10 lat.
Sprytny atak phishingowy. Oszuści wysyłają dwie wiadomościZmiany na komputerach we wszystkich artykułach
Można mieć nadzieję, że po zapoczątkowanych w zeszłym roku nowościach tempo teraz się zwiększy. Z witryny Wikimedia dowiadujemy się bowiem, że za kilkanaście godzin wszystkim użytkownikom udostępniona zostanie długo wyczekiwana funkcja, która znacząco może się przełożyć na komfort korzystania z zasobów Wikipedii - tryb ciemny.
Zobacz: Google porzuca neutralność węglową. Powód mógł być tylko jeden
Na jutro zostało zaplanowane udostępnienie trybu ciemnego w całej Wikipedii w przeglądarkach desktopowych. Na urządzeniach mobilnych tryb ciemny będzie dostępny tylko na części stron i tylko dla zalogowanych użytkowników. Oprócz zmian w kolorystyce zmodyfikowana zostanie także nieco typografia. Oczywiście decyzja o wyborze karnacji będzie należeć do użytkownika.
Nie chodzi tylko o wygląd
Choć z początku tryb ciemny nie na wszystkich stronach może działać zgodnie z zamierzeniami twórców (problemy mogą być m.in. z przezroczystością w obrazkach) to jednak w grze jest znacznie więcej niż tylko wygląd. Tryb ciemny to także szansa na bardziej komfortowe korzystanie z Wikipedii dla użytkowników korzystających z ułatwień dostępu. Ciekawostką jest, że przedsięwzięciem kieruje Polak, Szymon Grabarczuk.