KNF ostrzega klientów BOŚ i BNP Paribas. Oszuści nie próżnują
Funkcjonujący przy Komisji Nadzoru Finansowego Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega klientów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i BNP Paribas Banku Polska. Oszuści wykupili reklamy w Google i podszywają się pod strony tych instytucji.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
KNF ostrzega klientów BOŚ i BNP Paribas Banku Polska
-
Jak działają oszuści
-
Z jakimi oszustwami mieliśmy najczęściej do czynienia w I kwartale tego roku
KNF z ważnym ostrzeżeniem dla klientów BOŚ i BNP Paribas
CSIRT KNF, czyli funkcjonujący przez Komisji Nadzoru Finansowego Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wydał ważne ostrzeżenie dla klientów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i BNP Paribas Banku Polska . Osoby te muszą mieć się na baczności wchodząc na stronę swojej instytucji przez wyszukiwarkę internetową.
- Oszuści po raz kolejny wykupują reklamy w Google podszywające się pod strony banków - informuje na Twitterze CSIRT KNF.
Wyskakujące w wyszukiwarce strony do złudzenia przypominają witryny logowania do BOŚ Banku, a także BNP Paribas Banku Polska. W rzeczywistości jak informuje CSIRT KNF kierują one na strony phishingowe. Phishing jak już niejednokrotnie informowaliśmy to metoda oszustwa, w której oszuści podszywają się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych danych.
CSIRT KNF apeluje do klientów BOŚ Banku i BNP Paribas Banku Polska o zachowanie czujności i dokładne sprawdzenie adresu podczas wchodzenia na stronę internetową instytucji z wyszukiwarki.
Prawie 1000 niebezpiecznych domen
Funkcjonujący przy KNF zespół dokonał w ostatnich dniach podsumowania oszustw, które zaistniały w pierwszym kwartale tego roku. W ramach pracy operacyjnej zgłoszono do blokady w sumie 969 niebezpiecznych domen.
Najwięcej ze zgłaszanych domen podszywało się pod popularne portale z ogłoszeniami. Oszuści kontaktując się ze sprzedającym, najczęściej za pomocą aplikacji Whatsapp, wysyłali link do rzekomego odbioru płatności, tyle, że zamiast odebrać płatność dochodziło do utraty środków.
CSIRT KNF zwraca uwagę w podsumowaniu, że pod koniec poprzedniego kwartału wzrosła ilość fałszywych stron dotyczących inwestycji, najczęściej w kryptowaluty. Witryny te podszywały się np. pod Narodowy Bank Polski, ale też znane firmy jak np. Pfizer.
Nie brakowało także oszustw polegających na wysyłaniu wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności dopłaty do paczki, czy do uregulowania należności za mandat pod groźbą przekazania długu do komornika.
- Cyberoszuści nie próżnują i cały czas wymyślają nowe sposoby na kradzież środków z Waszych kont bankowych - podsumowuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl