Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nadciąga poważna zmiana w Kodeksie Pracy. Wiele osób na to czeka
Maria Glinka
Maria Glinka 20.07.2020 02:00

Nadciąga poważna zmiana w Kodeksie Pracy. Wiele osób na to czeka

Kodeks pracy do modyfikacji
Pexels/Snapwire

Kodeks pracy do zmiany

Na potrzebę zmian w Kodeksie pracy zwracają uwagę przedsiębiorcy w poniedziałkowym komunikacie Business Centre Club (BCC). Pracodawcy podkreślają, że pewne rozwiązania dotyczące zdalnego trybu pracy zostały wprowadzone na mocy tarczy antykryzysowej. Jednak są one ograniczone czasowo i wygasną już 4 września 2020 r.

Zdaniem pracodawców niezbędne jest wzbogacenie Kodeksu pracy o przepisy, które będą odpowiadały faktycznym warunkom pracy w trybie zdalnym. Postulują unormowanie regulacji w zakresie postępowania wypadkowego i wprowadzenie kwalifikacji, która umożliwi ocenę, czy dane zdarzenie miało miejsce w trakcie pracy - czytamy w komunikacie BCC.

Postulat rozszerzenia Kodeksu pracy

Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zwracają uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy dotyczące zdalnego wykonywania obowiązków są zbyt wąskie. Przede wszystkim nie obejmują wszystkich sytuacji, w których może dojść do pracy zdalnej, a sama treść regulacji niejednokrotnie odbiega od rzeczywistości, co sprawia, że zapisy są niemożliwe do realizacji - pisze tvn24.pl.

BCC postuluje sformułowanie nowej definicji pracy zdalnej, która uwzględni wszelkie możliwości, jakie oferuje wykonywanie obowiązków poza miejscem pracy. Co więcej, twierdzi, że większość elementów powinna być ustalana między pracodawcą a pracownikiem. Chodzi przede wszystkim o częstotliwość, miejsce wykonywania obowiązków, bezpieczeństwo danych i ewentualne koszty związane z pracą zdalną.

Mierzenie temperatury nieuregulowane w Kodeksie pracy

BCC podkreśla, że w Kodeksie pracy brakuje także przepisów, które regulują kwestię mierzenia temperatury u zatrudnionych. Obecnie GIS stoi na stanowisku, że przełożony musi uzyskać zgodę od pracownika, aby zmierzyć mu temperaturę. Z kolei Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że zgoda zatrudnionego nie może być podstawą do przetwarzania danych. Brak regulacji w tym zakresie w Kodeksie pracy powoduje nie tylko chaos prawny, ale i organizacyjny.

Z uwagi na pandemię coraz więcej osób interesuje się ofertami pracy, które na wstępie informują o możliwości częściowego lub całkowitego wykonywania obowiązków zdalnie. Potrzeba uregulowania tych kwestii na poziomie Kodeksu pracy wydaje się być zatem kwestią fundamentalną.Pod komunikatem BCC podpisały się takie spółki jak: American Chamber of Commerce (AmCham), Business Centre Club, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polskie Forum HR, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).