Praca zdalna z wizytą szefa w domu. Kodeks pracy znacznie się zmieni
Kodeks pracy z nowelizacjami
Kodeks pracy dotychczas nie przewidywał możliwości pracy zdalnej, ale wszystko zmieniło się za sprawą pandemii koronawirusa. Obecne przepisy umożliwiają pracę zdalną do momentu zakończenia pandemii koronawirusa, ale jak się okazuje, resort rodziny, pracy i polityki społecznej chciałby, aby ta opcja została na stałe wpisana do kodeksu pracy. Co więcej, Fakt informuje, że dotarł do projektu ustawy nowelizującej kodeks pracy. Co dokładnie znalazła w nim redakcja Faktu?
Kodeks pracy w znowelizowanej formie będzie umożliwiał pracę zdalną, ale pracownik będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Prawo do pracy zdalnej będzie przysługiwało także osobie, która będzie rodzicem dziecka do 3. lat. Adrian Prusik radca prawny z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy w rozmowie z Faktem mówi, że praca zdalna będzie odbywać się za zgodą pracownika, ale w drodze wyjątku może być to z polecenia pracodawcy.
- Dotyczy to stanów nadzwyczajnych oraz epidemii, a także sytuacji, w której jest to niezbędne do zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, dodaje radca prawny. Czy nowy kodeks pracy będzie precyzował szczegóły dotyczące pracy zdalnej?
Kodeks pracy wprowadzi pracę zdalną
Kodeks pracy będzie także określał warunki, które musi mieć pracownik, aby zdalnie wykonywać swoje obowiązki. Według nowych przepisów kodeksu pracy, pracownik będzie musiał mieć odpowiednie warunki lokalowe oraz techniczne. Zdaniem Prusika mankamentem przepisów jest to, że nie precyzują one tego, czym dokładnie są owe warunki lokalowe i techniczne.
- Przyjąłbym, że ocena w tej kwestii należy do pracownika, gdyż to on składa pracodawcy oświadczenie o spełnieniu warunków do pracy zdalnej - dodaje.
Projekt ustawy nie precyzuje także jednoznacznie tego, czy pracodawca zobowiązany byłby do zwrócenia pracownikowi pieniędzy za koszty poniesione w związku z pracą zdalną. Czy to oznacza, że pracownicy będą musieli finansować ze swojej kieszeni chociażby energię elektryczną? Wszystko na to wskazuje, ale to nie koniec rewelacji związanych z nowelizacją kodeksu pracy.
Kodeks pracy przewiduje także jeszcze jedną opcję związaną z pracą zdalną.
- Projekt stanowi, że pracodawca może prowadzić kontrolę miejsca pracy zdalnej jedynie za uprzednią zgodą pracownika. Pracodawca nie może zatem dokonywać niezapowiedzianej kontroli, na którą pracownik nie wyraził wcześniej zgody. Dla pracodawcy to pewne ryzyko, gdyż nadal ponosi odpowiedzialność za bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jednakże będzie miał ograniczone możliwości kontroli - wskazuje radca prawny.
Najważniejsze jest to, że pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę tylko w godzinach pracy i w miejscu, które wskaże pracownik. Wygląda na to, że pracownicy nie muszą obawiać się zmian kodeksu pracy.
undefined