Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec 800 plus na każde dziecko? Rząd szuka oszczędności
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.07.2024 11:15

Koniec 800 plus na każde dziecko? Rząd szuka oszczędności

rodzina, dziecko
Fot. Pixabay/MabelAmber

800 plus, a wcześniej 500 plus, to świadczenie rodzinne, do którego Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Od lat wypłacane jest nie tylko rodzicom, którzy spełnią warunki, ale na każde dziecko. Wkrótce jednak może to ulec zmianie. Kto nadal będzie otrzymywać pieniądze? Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie.

Świadczenie rodzinne do zmiany

Najwyraźniej procedura nadmiernego deficytu, uruchomiona przez Komisję Europejską wobec Polski, przeraziła koalicję rządzącą. Jak tłumaczy serwis Infor.pl, konieczne może okazać się dostosowanie wydatków budżetowych. Przy okazji może się ”oberwać” rodzinnemu świadczeniu 800 plus. Ze strony m.in. Trzeciej Drogi zaczęły już pojawiać się głosy, że jednym z rozwiązań mogłoby okazać się wprowadzenie kryterium, a co za tym idzie, ograniczenie wypłat ”na dziecko”. Jeśli zmiany wejdą w życie, świadczenie przestanie być dostępne dla wszystkich.
 

Kary nigdy nie były tak wysokie. Za brak OC zapłacisz rekordowy mandat

Nowe 800 plus. Dla kogo?

W rządzie już teraz mówi się o ”racjonalizacji wydatków publicznych”, ale to nie pierwszy raz, gdy pojawia się pomysł ograniczenia wypłat świadczenia rodzinnego. Warto przypomnieć, że pierwotnie 500 plus także nie było wypłacane wszystkim — świadczenie otrzymywali jedynie rodzice, którzy spełnili kryterium dochodowe, a i wtedy pieniądze wypłacane były tylko na jedno dziecko. Zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone dopiero po trzech latach, w lipcu 2019.

Wiele wskazuje na to, że tamte zasady powrócą. Wówczas nowe świadczenie byłoby wypłacane jedynie rodzicom, którzy, tak jak poprzednio, nie przekroczą określonego progu dochodowego, lub w przypadku, gdy przynajmniej jeden rodzic jest osobą pracującą. Zależnie od wariantu, byłoby to świadczenie dla najbardziej potrzebujących lub wsparcie pracujących rodziców, nieco podobne do dodatku ”Aktywny rodzic”.
 

”Za czasów PiS to nie byłoby możliwe”

Przy okazji dyskusji o ograniczeniu 800 plus, trudno uniknąć komentarzy, że “rząd Prawa i Sprawiedliwości na pewno nie pozwoliłby na taki krok”. Może to przełożyć się na prezydenckie veto w razie sejmowej większości — a ta w razie głosowania jest wielce prawdopodobna. Jednocześnie jednak równie trudno zaprzeczyć, że rozsądniejsze dysponowanie budżetem z pewnością nie byłoby złym krokiem, dlatego zmiany w świadczeniu prawdopodobnie zostaną wprowadzone, ale dopiero po wyborach prezydenckich w 2025 roku. Do tego czasu pozostaje zastanowić się, które kryterium przyznawania dodatku rodzinnego okaże się lepszym wyborem.