Ze świadczenia 800 plus korzystają tysiące Polaków. W bieżącym roku jednak liczba dzieci, które pobiera tę formę pomocy finansowej, uległa znaczącemu pomniejszeniu — podało MEN. Dlaczego tak wiele rodzin nie otrzymało dodatkowych pieniędzy? Wiadomo, co mogło być przyczyną.
800 plus to wsparcie finansowe wypłacane na dzieci do 18. roku życia. Dodatkowe 800 zł miesięcznie należy się nie tylko polskim dzieciom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze także Ukraińcom. Teraz ujawniono dane - wiemy, ile osób otrzymało świadczenie w ubiegłym roku. Liczby mogą zaskakiwać.
Przy rosnących problemach budżetowych i krytyce ze strony społeczeństwa oraz ekspertów pojawiają się pytania o przyszłość popularnego świadczenia dla rodzin. Ponad połowa Polaków uważa, że program 800 Plus powinien zostać ograniczony lub zlikwidowany – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Co dokładnie pokazują dane i dlaczego 800 Plus, które miało wspierać polskie rodziny, traci poparcie?
Te zmiany mogą zaskoczyć rodziców. Chodzi o terminy wypłat świadczenia 800 plus w listopadzie i grudniu. ZUS dostosowuje harmonogram, ale czy świadczenie zostanie waloryzowane, aby nadążyć za inflacją? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nadchodzących wypłat oraz perspektyw na podwyżkę.
Kilka dni temu media obiegły doniesienia o dramatycznym wzroście ubóstwa w Polsce. Według raportu EAPN Polska (Poverty Watch) w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia. Jak rząd chce poprawić te ponure statystyki? Jest odpowiedź ministerstwa.
Po raz pierwszy rząd w oficjalnym dokumencie stwierdził, że program „500+” poniósł klęskę nie spełniając swojego podstawowego założenia – nie przyczynił się do wzrostu urodzeń. Pomimo, że na świadczenie wydano 305 miliardów złotych, liczba urodzeń wciąż spada. Jednocześnie zasięg skrajnego ubóstwa jest identyczny jak przed wprowadzeniem programu.
Od 1 października rusza program "Aktywny Rodzic", który ma wspierać rodziny z dziećmi, oferując trzy różne warianty finansowego wsparcia. Jednak w przepisach pojawia się kilka istotnych szczegółów, które mogą zaskoczyć niejednego beneficjenta. W artykule zdradzamy, co kryje się za nowymi regulacjami i dlaczego obywatele Ukrainy muszą szczególnie uważać na pewne wymagania
Program 800 plus, który od 2024 roku zastąpił popularne 500 plus, obejmuje nie tylko polskich obywateli, ale także uchodźców z Ukrainy. Premier Donald Tusk ogłosił jednak wprowadzenie nowych warunków przyznawania świadczeń dla Ukraińców, mające na celu lepsze zarządzanie zasobami państwa oraz uszczelnienie systemu.
800 plus to świadczenie finansowe, które jest wsparciem dla polskich rodzin. Okazuje się, że wraz z początkiem września zostaną wprowadzone pewne modyfikacje w tym dodatku. Będzie obowiązywało dodatkowe kryterium. Warto jednak pamiętać, że zmiany dotkną zaledwie część świadczeniobiorców, a konkretniej - dzieci z Ukrainy. Czy nowości wpłyną także na 800 plus dla polskich rodzin? Odpowiadamy.
800 plus to świadczenie rodzinne, które ZUS wypłaca Polakom, ale także i obcokrajowcom. Teraz podano najnowsze dane, z których wynika, że dodatek został przekazany dla 370,9 tys. dzieci obcokrajowców. Kwota wypłaconych świadczeń jest gigantyczna. Okazuje się, że najwięcej zyskali Ukraińcy. Przedstawiamy szczegóły.
Od nadchodzącego roku szkolnego czekają nas istotne zmiany w przyznawaniu świadczenia 800 plus. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę na początku czerwca 2024 roku, wprowadza nowe kryteria, które będą miały znaczący wpływ dla osób pobierające to świadczenie. Co dokładnie się zmieni?
800 plus to wsparcie dla polskich rodzin, które jest wypłacane co miesiąc. Okazuje się, że w następnym miesiącu ZUS zmieni nieco harmonogram. W sierpniu będą dwie daty, kiedy wypłaty 800 będą podwójne. Wiemy już, w jakich dniach rodzice mogą spodziewać się przelewu z ZUS-u. Przedstawiamy szczegóły.
W ZUS jak w kościele - Klub Jagielloński, środowisko polityczne skupione wokół myśli chadeckiej, określające się jako rozwijające katolicką naukę społeczną, postuluje wprowadzenie dodatkowego mechanizmu podziału pieniędzy z programu 800+. Biedni mieliby dostać więcej dzięki gestom bogatszych.
Luka w programie 800+. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich interweniuje w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, u dr Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pisząc o niedostrzeżonym wcześniej problemie ze świadczeniem wychowawczym. Te dzieci, jak twierdzi RPO, nie otrzymują pieniędzy, a powinny.
800 plus, a wcześniej 500 plus, to świadczenie rodzinne, do którego Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Od lat wypłacane jest nie tylko rodzicom, którzy spełnią warunki, ale na każde dziecko. Wkrótce jednak może to ulec zmianie. Kto nadal będzie otrzymywać pieniądze? Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie.
ZUS informuje beneficjentów programów społecznych; 30 czerwca mija ważny termin dla uprawnionych do programu 800 plus. Ci, którzy nie zdążyli złożyć dokumentów, stracą. W lipcu ZUS zrealizuje dwa przelewy jednego dnia.
Wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie dopełnili formalności związanych z rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego 800 plus, powinni się pospieszyć. Mają czas tylko do końca czerwca, a potem pieniądze przepadną. Przedstawiamy szczegóły.
Tym razem nie chodzi o 800 plus, zasiłek rodzinny ani świadczenie ”Aktywny rodzic”. W najbliższym czasie ruszy nabór wniosków, a żeby otrzymać pieniądze, nie trzeba spełniać prawie żadnych warunków. Zdradzamy, jak uzyskać świadczenie.
Rodzice wreszcie doczekali się nowego świadczenia. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, a pieniądze wkrótce trafią na konta. Ile wynosi świadczenie ”Aktywny rodzic” i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać babciowe?
ZUS alarmuje, publikując komunikat: na około 100 tys. uprawnionych do pobierania 800+ dzieci nie złożono jeszcze wniosku na nowy okres rozliczeniowy. Ten rozpoczął się 1 czerwca. Czasu na złożenie wniosku o pieniądze jest coraz mniej. Sprawdź terminy.
Do końca tego tygodnia miliony Polaków otrzymają przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część klientów ZUS może być zaskoczonych. Do kogo pieniądze z 800 plus trafią jeszcze przed piątkiem?
Rodzice czekający na czerwcowe wypłaty 800 plus mogą być zaskoczeni. Niektórzy nie dostaną ich wcale, a powodów może być kilka. ZUS zmienił również standardowe terminy wypłat. Kiedy świadczenie trafi na konta?
ZUS ogłosił rozpoczęcie nowego okresu świadczeniowego w programie "Rodzina 800 plus". 29 maja ponad pół miliarda złotych trafiło na konta rodziców i opiekunów. To jeszcze nie koniec wypłat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalny komunikat. ZUS informuje, że wypłaca już świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pieniądze trafią zatem do rodziców nieco wcześniej niż planowano. Nowy okres zaczyna się bowiem 1 czerwca, a część uprawnionych już otrzymała pieniądze.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobił dziś przelewy w łącznej wysokości pół miliarda złotych. Pieniądze trafiły na konta rodziców, którzy złożyli wnioski na nowy okres rozliczeniowy ”800 plus”, który potrwa do końca maja 2025 roku. By wciąż co miesiąc otrzymywać kwotę, trzeba pamiętać o złożeniu wniosku.
Jeszcze w tym tygodniu pieniądze trafią na konta osób, które złożyły wnioski na nowy okres rozliczeniowy. Chodzi o świadczenie, które pobierają miliony polskich rodzin - ”800 plus”. W sumie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci w jego ramach aż ponad miliard złotych.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz popularnego świadczenia 800 plus niektórzy rodzice mogą liczyć na specjalny dodatek. Łącznie można uzyskać nawet 1000 zł na dziecko miesięcznie. W wyjątkowych przypadkach kwota ta zostanie zwiększona. Co zrobić, aby skorzystać z zasiłku rodzinnego?
Wniosek o 800 plus: podstawowy i najbardziej opłacalny termin na składanie wniosków o świadczenie minął 30 kwietnia. Co z tymi, którzy nie zdążyli? Przypominamy procedury ZUS.