Koniec epoki w historii komputerów. Znika element, który był z nami od 40 lat
Żyjemy w czasach, w których rzeczy, bez których kiedyś nie wyobrażalibyśmy sobie codziennej pracy, trafiają na śmietnik historii lub przechodzą silne przekształcenia. Jest tak również produktami Microsoftu, który sam w ciągu ostatnich lat wymyślił w się na nowo. Widać to także w decyzjach podejmowanych co do dalszego kierunku rozwoju Windowsa.
W przyszłym roku Windows będzie obchodził 40. urodziny. To dobra okazja do ważnych zmian
W ostatnich miesiącach wielokrotnie donosiliśmy o wprowadzenie w życie planów usunięcia z Windowsa składników, które kiedyś były elementarne. Wystarczy wspomnieć WordPada, który przechodzi na zasłużoną emeryturę po ponad 30 latach. Trzeba sobie zdać sprawę, że Windows - niegdyś fundament Microsoftu, a dziś często piąte koło u wozu - nie jest już nowym czy też młodym systemem operacyjnym. W przyszłym roku będzie obchodził 40. urodziny.
Zobacz: Tryb awaryjny w Windows - czym jest i jak go uruchomić?
I choć przez ten czas zmienił się na pozór w każdy możliwy sposób, to niższe poziomy systemu pamiętają dobrze poprzednie cztery dekady i niekiedy można natknąć się na ich artefakty, pozostałości. Dość komicznie wypada to zwłaszcza w systemie Windows 11, gdzie wystarczy nieco pogrzebać, by dokopać się do interfejsów zaprojektowanych metodami kojarzonymi z Windowsem XP, jeśli nie Windowsem 95. To się jednak zmienia na naszych oczach i Microsoft potwierdził dokonanie kolejnego kroku milowego.
Aktualizacja Windowsa może spowolnić komputer. Wiemy, jak temu zaradzićZ systemu zniknie jeden z najważniejszych składników, który był w Windowsie od wersji 1.0
Microsoft potwierdził, że z Windowsa zniknie Panel sterowania. Jest to kluczowy element, który mimo wielu lat z nowym konfiguratorem znanym pod nazwą Ustawienia nadal jest niezbędny, by dokonać bardziej zaawansowanych zmian w ustawieniach. Panel Sterowania jest tak stary, jak sam Windows - był dostępny już w wersji 1.0, która ujrzała światło dzienne w listopadzie 1985 r. Jak się jednak dowiadujemy z dokumentacji Windowsa, czterdziestka może być dla Panelu Sterowania wiekiem emerytalnym.
W dziale pomocy dotyczącej konfiguracji Windowsa odnaleziono w ostatnim nową informację dotyczącą Panelu Sterowania, która potwierdza coś, z czego większość zdawała sobie sprawę od dawna.
Panel sterowania jest w trakcie wycofywania na rzecz aplikacji Ustawienia, która oferuje bardziej nowoczesne i usprawnione doświadczenie. (...) Chociaż Panel sterowania nadal istnieje ze względu na kompatybilność i zapewnienie dostępu do części ustawień, które nie zostały jeszcze przeniesione, zachęcamy do korzystania z aplikacji Ustawienia, gdy tylko jest to możliwe.
Decyzja wydaje się więc ostateczna, jednak mamy tu do czynienia z przynajmniej dwiema niewiadomymi. Po pierwsze nie jest jasne, kiedy informacja została dodana do dokumentacji. Archiwum Wayback Machine dysponuje tylko jedną kopią witryny pochodzącą sprzed kilku dni. Po drugie nie wiemy, kiedy Microsoft ma zamiar ostatecznie wyłączyć Panel Sterowania. A to już symptomatyczne.
Microsoft może nie zdołać całkowicie porzucić Panelu Sterowania
O tym, że Microsoft chce porzucić Panel Sterowania, wiadomo w zasadzie od momentu, kiedy po raz pierwszy, przy okazji premiery Windowsa 8 w 2012 roku, zostały zaprezentowane nowe Ustawienia. Od tego czasu mija 12 lat, a jednak Panel Sterowania nadal ma się dobrze i pozostaje funkcjonalny. Ba, części zmian nadal nie można dokonać w Ustawieniach i konieczne jest korzystanie ze starszego komponentu.
Microsoft może w swojej dokumentacji deklarować, co tylko chce, ale w ciąg ostatniej dekady tylko nieznacznie przybliżyliśmy się do miejsca, w którym Panel sterowania nie jest już dłużej nikomu potrzebny.