BiznesINFO.pl Polska i Świat Koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie. Prezydent poinformował o powrocie żołnierzy do kraju
Pawel Wodzynski/East News

Koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie. Prezydent poinformował o powrocie żołnierzy do kraju

25 czerwca 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że polscy żołnierze opuszczą Afganistan. Polski Kontyngent Wojskowy zakończy misję wraz z końcem czerwca. Decyzja była inspirowana poczynaniami sojuszników NATO.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy pierwsi żołnierze opuszczą Afganistan

  • Jak tę decyzję argumentuje prezydent Andrzej Duda

  • Kiedy NATO rozpoczęło misję

Prezydent: żołnierze opuszczą Afganistan. Koniec misji po 20 latach

Prezydent Andrzej Duda poinformował na Twitterze, że Polski Kontyngent Wojskowy nie będzie już kontynuował swojej misji, a żołnierze opuszczą Afganistan. „Po 20 latach kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii”, czytamy we wpisie, który pojawił się w mediach społecznościowych w czwartek 24 czerwca.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że już w nocy z czwartku na piątek Afganistan opuszczą pierwsi żołnierze. Operacja wycofywania wojsk ma zakończyć się 30 czerwca.

Andrzej Duda idzie w ślady Joe Bidena

Skąd ten nagły zwrot akcji? Prezydent nie ukrywa, że decyzja o nieprzedłużaniu misji to pokłosie rozważań na forum NATO. 14 kwietnia Rada Północnoatlantycka (organ decyzyjny NATO) stwierdziła bowiem, że „nie ma militarnego rozwiązania” względem wyzwań, z którymi zmaga się Afganistan. W rezultacie ogłoszono koniec misji sojuszniczej w tym państwie.

Ministrowie spraw zagranicznych zapewnili, że wycofywanie żołnierzy będzie przebiegało w sposób „uporządkowany, skoordynowany i przemyślany”. Ostatnie wojska powrócą do krajów w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Z kolei dzień wcześniej prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że wojska amerykańskie opuszczą Afganistan do 11 września 2021 r. Wtedy bowiem wypada 20. rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Centre. Biały Dom zaznaczył, że decyzja była konsultowana z sojusznikami NATO.

Afganistan - najważniejsza operacja NATO

Amerykanie przystąpili do działania na terenie Afganistanu w 2001 r. Dopiero w 2003 r. do akcji wkroczyło NATO, które wcześniej wspomagało sojuszników biorących udział w ISAF.

W 2009 r. były prezydent USA Barack Obama zaprezentował swoją koncepcję, która była tak naprawdę planem zakończenia wojny. Polityk postulował, aby zwiększyć siły na 18 miesięcy, głównie na południu kraju.

Amerykanie mieli sprowadzić 30 tys. żołnierzy, a kolejne 10 tys. mieli dołożyć sojusznicy. W 2010 r. rozpoczęło się finansowanie szkoleń armii afgańskiej, która miała przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo po zakończeniu misji.

Ostatecznie misja ISAF dobiegła końca w grudniu 2014 r., a w kolejnym roku uruchomiono operację Resolute Support. Polskie wojsko brało w niej udział w charakterze szkoleniowo-doradczym.

Najwięcej polskich żołnierzy (3 tys.) stacjonowało w Afganistanie w latach 2010-2011. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że obecnie w Afganistanie jest ich ok. 400.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat