Koniec "śmieciówek". Umowy cywilnoprawne pod kontrolą ZUS: jest termin
Dla wielu osób podstawową cechą umowy zlecenie jest to, że nie trzeba od nie odprowadzać składek. Często to przede wszystkim ”umowa dla studenta”, podczas gdy pozostali pracownicy zatrudniani są na umowie o pracę. Resort od kilku miesięcy zapowiada jednak zmiany w tym zakresie: na zleceniu, a precyzyjniej wszystkich umowach cywilnoprawnych, też zapłacimy składkę. Pytanie tylko: kiedy?
Wiceminister zdradza, co dalej z oskładkowaniem omowy-zlecenie
Każdy, kto na polskim rynku pracy spędził już trochę czasu wie, że umowy cywilnoprawne rządzą się własnymi prawami. Osoby zatrudnione na ich podstawie nie odprowadzają składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest całkowicie dobrowolne. Oznacza to, że taki pracownik otrzyma wyższą wypłatę ”do ręki”, nie przysługuje mu jednak prawo do wynagrodzenia na L4. To spory minus w razie zachorowania, w przyszłości znacznie bardziej dotkliwy może jednak okazać się fakt, że czas przepracowany na zleceniu lub umowie o dzieło nie wlicza się do stażu pracy, a co za tym idzie, nie ma wpływu na wysokość emerytury.
Więcej o sprawie: Jak wyliczyć staż pracy do emerytury? Tak robi to ZUS
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada jednak, że ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie. Umowy cywilnoprawne zostaną oskładkowane, a wiceminister, Sebastian Gajewski zdradził, kiedy to nastąpi.
Lidl zamyka sklepy. Sieć apeluje do wszystkich klientówMRPiPS: ”Na pewno nie 1 stycznia”
Przewidywanym najbliższym momentem przeprowadzenia reformy był oczywiście początek przyszłego roku. Głośne zapowiedzi dotyczące zmiany przepisów sprawiły, że ten termin wielu osobom wydawał się oczywisty. Wiceszef resortu na antenie TOK FM przyznał jednak, że taki scenariusz nie jest możliwy.
Jest to bardzo duża zmiana, do której przystosować się muszą płatnicy składek, ubezpieczeni oraz zakład ubezpieczeń społecznych. Nie ma takiej możliwości, ani technicznej, ani biorąc pod uwagę zasadę przyzwoitej legislacji, zasadę zaufania obywatela do państwa i zasadę dialogu społecznego, żeby wprowadzać ją w tak krótkim czasie, z tak krótkim vacatio legis — tłumaczył Sebastian Gajewski.
Składki na zleceniu? Znamy datę
Założenie z początkiem roku nie było jednak całkowicie błędne. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dodał bowiem, że jeśli nie będzie to najbliższy 1 stycznia, to ”mówimy o 1 stycznia kolejnych lat, czyli może 2026, może 2027, zobaczymy, nie ma jeszcze w tej materii decyzji rządu”.
Nie oznacza to jednak, że na kolejne wieści przyjdzie nam czekać tak długo. Andrzej Domański, jeszcze na początku sierpnia zapowiedział, że decyzja ws. oskładkowania umów cywilnoprawnych to kwestia najbliższych tygodni i wszystko zależy teraz od resortów rodziny, finansów i polityki regionalnej.