Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Jak i kiedy wymienić je na nowe?
Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.
Nie ma już bezterminowego prawa jazdy
Mimo że na niektórych dokumentach nadal nie widnieje żadna data ważności, ponieważ zostały wydane z zamiarem trwałości, nadchodzi pora, by je także wymienić. Od prawie 11 lat, dokładnie od 19 stycznia 2013 roku, wszystkie prawa jazdy są ważne tylko przez pewien czas, nawet jeśli pierwotnie miały być bezterminowe. W tym ostatnim przypadku maksymalny okres ten wynosi 15 lat.
Wymiany ruszają w 2028
Już w nie tak dalekiej przyszłości, bo w 2028 roku, ruszy wymiana bezterminowych praw jazdy na nowe. Docelowo do 2033 roku wszyscy będą już posiadać nowe dokumenty. Równocześnie należy pamiętać, że data ważności prawa jazdy nie jest jednoznaczna z terminem ważności naszych uprawnień do prowadzenia pojazdu.
Właściciele bezterminowego prawa jazdy nie będą musieli przechodzić badań lekarskich.
Tak wymienisz prawo jazdy na nowe
Wymiana prawa jazdy to koszt 100 złotych i 50 groszy opłaty administracyjnej. Aby otrzymać nowy dokument, potrzebne jest potwierdzenie zapłaty, wypełniony wniosek, kopia obecnego prawa jazdy, aktualne zdjęcie, oświadczenie o zapoznaniu się z art. 233 kk. oraz oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami. Może przydać się również dowód osobisty do wglądu.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna