Kontrole na Wielkanoc na ogromną skalę. Policja: Nie będzie taryfy ulgowej
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakich kontroli możemy spodziewać się podczas Wielkanocy
-
Czy do kościołów wejdzie sanepid
-
Ile osób karze policja za brak maseczek
Kontrole podczas Wielkanocy
Obostrzenia, które będą obowiązywały od 27 marca, uniemożliwią większe zgromadzenia, także w kościele. Oprócz tego, że Wielkanoc będziemy mogli spędzić w maksymalnie 5-osobowym gronie, liczba osób w kościołach również zostanie zdecydowanie ograniczona. Od jutra w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 mkw. Oprócz tego będą obowiązywały tam znane już wszystkim zasady, tj. społeczny dystans, dezynfekcja rąk i zasłanianie nosa i ust.
W związku z powyższym policja zapowiedziała kontrole. Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że nie będą odbywać się wyrywkowe kontrole w świątyniach . Jednak podkreślił, że funkcjonariusze będą weryfikować każdą informację o łamaniu obostrzeń w kościołach.
– Liczymy na odpowiedzialność duchownych i wiernych. Nie będziemy doraźnie kontrolować świątyń, ale zweryfikujemy każdy zgłoszony przypadek łamania obostrzeń . Nie będzie taryfy ulgowej – przekazał szef policji cytowany przez PAP.
– Te najbardziej restrykcyjne ograniczenia zostają wprowadzone w okresie niezwykle istotnym dla absolutnej większości Polaków, w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Za chwilę Niedziela Palmowa, później Wielki Tydzień i święta, kiedy bardzo często tłumnie gromadziliśmy się w świątyniach – mówił Szymczyk.
Policjantów stale przybywa na ulicach miast i we wsiach.
– Niech przykładem będzie to, że systematycznie każdego dnia zwiększamy ilość policjantów kierowanych do służby na naszych ulicach. Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń – informował Szymczyk.
Osoby bez maseczek mają powody do obaw
Szef policji przekazał też informacje dotyczące obowiązku noszenia maseczek. Dane policji wskazują, że średnio w ostatnich tygodniach w ciągu doby policja rozliczałą średnio 2,5 tys. osób za brak maseczki.
– Dzisiaj to jest blisko 9 tys. za minioną dobę. Za poprzednią było to 6 tys. – tłumaczył. – To pokazuje, że policjanci w sposób odpowiedzialny podchodzą do realizacji tych obowiązków – dodał.
Szymczyk wskazał, że osoby, które nie będą przestrzegały obostrzeń, muszą liczyć się ze zdecydowanymi represjami ze strony policji.
Sanepid kontroli w kościołach raczej nie przeprowadzi
Dr Marek Posobkiewicz, który był gościem programu Newsroom WP, zapowiedział, że także kontroli ze strony sanepidu w kościołach raczej nie powinniśmy się spodziewać. Choć sanepid może reagować, podobnie jak policja, gdy dostanie zgłoszenie.
– Ciężko mi to sobie wyobrazić. W wielu kościołach są służby porządkowe, które regulują wejście do kościoła – tłumaczył były dyrektor Generalnego Inspektoratu Sanitarnego.