BiznesINFO.pl Polska i Świat Korea Północna przeżywa ogromną zapaść. Z głodu z kraju uciekają żołnierze
Pixabay/Alex_Berlin

Korea Północna przeżywa ogromną zapaść. Z głodu z kraju uciekają żołnierze

26 marca 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja w Korei Północnej

  • Dlaczego żołnierze zdecydowali się uciec

  • Co grozi północnokoreańskim żołnierzom

Korea Północna walczy z głodem

Jeszcze w lutym media obiegła informacja, że gospodarka Korei Północnej znajduje się na skraju załamania, ponieważ w związku ze światową epidemią, władze kraju zdecydowały się zamknąć granice.

Japoński tygodnik „Nikkei Asian Review” przekazywał wówczas, że w Korei Północnej pogłębiają się niedobory energii elektrycznej, żywności i niezbędnych towarów, a południowokoreańskie władze przekazały, że tegoroczne zbiory zbóż będą o 1,2-1,3 mln ton mniejsze niż minimum potrzebne, by wyżywić mieszkańców kraju.

Od tamtego czasu niewiele się poprawiło. Sytuacja stała się tak zła, że mieszkańcy Korei Północnej decydują się na ostateczność - ucieczkę z kraju.

Szóstka żołnierzy uciekła z Korei Północnej

Radio Free Asia podało, że sześciu północnokoreańskich żołnierzy granicznych uciekło z Korei Północnej do Chin. Grupa była częścią 25. brygady zbrojnych sił granicznych. Żołnierze w ostatnim czasie mieli skarżyć się na przepracowanie i niewystarczające zapasy jedzenia i panujący w kraju głód.

- Sześciu żołnierzy wybrało się na nocną obserwację granicy. Nad ranem nie wrócili. Ekipa poszukiwawcza ustaliła, że przekroczyli granicę z Chinami - relacjonowało RFA źródło wojskowe w północnokoreańskim Hyesanie, na które powołuje się Polsat News.

Źródło podkreśliło, że w związku z zamknięciem granic, oprócz dostaw jedzenia do Korei Północnej zakończył się także przemyt.

- Zazwyczaj żołnierze na granicy mieli dobre stosunki z przemytnikami i kupcami. Żyli lepiej niż wojskowi z innych regionów. Jednak pandemia koronawirusa zmieniła wszystko - teraz cierpią z powodu głodu - podało źródło.

Konsekwencje dla północnokoreańskich żołnierzy mogą być opłakane w skutkach. Najprawdopodobniej za dezercje zapłacą ich przełożeni i rodziny.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat