Koszty tłustego czwartku. Za te pieniądze można kupić ponad 300 mieszkań
Statystyczny Polak spożywa maksymalnie 3 pączki w tłusty czwartek. Biorąc pod uwagę przeciętną cenę i ilość mieszkańców Polski, daje to zaskakujące dane na temat ilości zjedzonych pączków i wydanych na nie pieniędzy.
Ceny zależne od punktu sprzedaży
Analizę przeprowadzili Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments. Zaznaczają jednocześnie, że o ile “statystyka nie kłamie”, tak sprawa nie jest do końca oczywista .
Jak podaje portal Strefa Biznesu, przyczyną jest rozstrzał cenowy pączków . W hipermarketach i dyskontach potrafią kosztować nawet złotówkę, zaś w cukierniach ceny są już wyższe i rosną wraz z uznaniem i renomą marki.
W swojej analizie, eksperci z HRE Investments wycenili tradycyjnie przygotowanego pączka na 4,63 zł/szt. Cena wzrosła zatem o 31 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.
Tradycyjny wyrób to łącznie ponad 176 mln zł
Jak cytuje raport ekspertów Strefa Biznesu, w cenie znalazły się wszystkie koszty ponoszone przez cukierników . Niektórzy z nich mają również stosować niższe marże ze względu na koszty.
W przypadku wyboru tylko jednego pączka wykonanego wg tradycyjnej receptury, statystyczni Polacy wydaliby niebotyczną sumę. Wychodzi bowiem, że łączny koszt wszystkich pączków - po jednym na Polaka - wynosiłby ponad 176 mln zł .
Równowartość ponad 300 mieszkań
Eksperci wskazują, że jest to kwota równa 381 dwupokojowym mieszkaniom dostępnym w największych miastach kraju . Jeżeli wziąć pod uwagę tylko miasta wojewódzkie, to można kupić około 21 takich mieszkań w każdym z takich miast.
Jak podaje Strefa Biznesu, wg tzw. indeksu pączkowo-mieszkaniowego który porównuje siłę nabywczą pączka do cen nieruchomości, mieszkania drożały wolniej niż te wyroby cukiernicze . Eksperci zauważają, że mieszkania zdrożały o 8 proc., podczas gdy pączki o 31 proc.