Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Krok w stronę świeckiej Polski. Koniec religii w szkołach, jaką znamy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.10.2024 10:10

Krok w stronę świeckiej Polski. Koniec religii w szkołach, jaką znamy

lekcje
fot. Pxhere

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach trafił właśnie do konsultacji. Jeśli zmiany wejdą w życie, pomogą uczniom, którzy nie zamierzają uczestniczyć w zajęciach z religii, a dotąd traciły czas za sprawą ”okienka” w środku dnia. Zmiany dotyczą też tego, ile godzin będzie miała religia w szkolnym tygodniu. 

By uprzątnąć chaos i nie tracić czasu

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach dotyczy umiejscowienia zajęć z religii w dniu lekcyjnym oraz wymiaru godzin takich zajęć w szkołach. W projekcie ustalono także wymiar godzin nauki etyki, który to - jako dział nauki - był dotąd w Polsce marginalizowany. Obecnie wymiar nauki etyki ustala dyrekcja szkoły. W przypadku religii są to dwie godziny tygodniowo, jednak może być ich mniej jeśli zgodę na to wyrazi… biskup diecezjalny lub władze innych związków wyznaniowych.

Zobacz też: Coś dziwnego dzieje się na polskich ulicach. Unia ma na to sposób - jest projekt nowej ustawy

Efektem obowiązujących obecnie przepisów jest chaos. Sytuacja wygląda inaczej nie tylko w poszczególnych regionach, ale nawet w sąsiednich szkołach, gdzie uczniowie mogą mieć zupełnie inny wymiar godzin etyki oraz w konsekwencji ”religijnych okienek” w środku dnia, spędzać w szkole mniej lub więcej czasu. 

Kto zapłaci za ogrodzenie na wschodniej granicy. Są naciski z Niemiec

Jedna godzina zamiast dwóch

Ministerstwu Edukacji zależy na tym, by tygodniowy wymiar lekcji etyki oraz religii ujednolicono na poziomie obowiązujących powszechnie przepisów. Dzięki temu każdy uczeń w publicznej szkole mógłby uczyć się etyki w takim samym wymiarze godzin, a uczniowie, którzy nie chcą tracić czasu na zajęcia z religii, nie musieliby go tracić podczas ”okienek” w środku dnia. 

Nowelizacja projektu zakłada, że w szkołach publicznych nauka religii i etyki odbywać się będzie w wymiarze jednej godziny tygodniowo, a nie dwóch godzin jak dotąd. Z jakiegoś powodu zmiany nie dotyczą natomiast przedszkoli, gdzie nadal będę dwie lekcje tego przedmiotu. 

Czas dla uczniów i... dyrektorów

Z punktu widzenia uczniów najistotniejsze jest to, że MEN chce, żeby zajęcia z religii w całej Polsce odbywały się przed właściwymi lekcjami lub po nich. Dzięki temu na godzinne przerwy w środku dnia nie musieliby tracić czasu ci uczniowie, którzy nadprogramowymi zajęciami z religii nie są zainteresowani.

Według resortu, planowane zmiany ułatwią też życie dyrektorów szkół, którzy często mają problemy z ułożeniem grafików lekcyjnych uwzględniających zajęcia z religii oraz etyki. Dotyczy to szczególnie dużych szkół, które borykają się z brakiem nauczycieli tych przedmiotów. 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach miałaby wejść w życie 1 września 2025 roku.