BiznesINFO.pl Polska i Świat Kultowa polska firma motoryzacyjna wróciła do gry. Milionowe kontrakty i nowe miejsca pracy
BiznesInfo

Kultowa polska firma motoryzacyjna wróciła do gry. Milionowe kontrakty i nowe miejsca pracy

14 lutego 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

Historia marki sięga 1952 r. Przez niecałe 60 lat w fabryce Jelcza powstało około 250 tys. ciężarówek i autobusów. Obecnie przedsiębiorstwo w Jelczu-Laskowicach jest przodownikiem w produkcji sprzętu dla Wojska Polskiego. W ostatnim czasie zawarto kontrakty na zawrotne sumy.

Historia

Fabryka powstała na zgliszczach niemieckiego zakładu, a za oficjalną datę powstania obiektu w Jelczu uważa się 15 marca 1952 r . Od lat 50. do 2001 r. autobusy i samochody ciężarowe były produkowane przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe Jelcz S.A., a następnie przez spółki zależne.

W 1988 r. dwa Jelcze S442 brały udział w 10. edycji rajdu Paryż - Dakar (obecnie rajd Dakar).

Produkcja autobusów została zakończona w 2008 r., a produkcja samochodów ciężarowych jest kontynuowana przez Jelcz Sp. z o.o. W wyniku przekształceń kapitałowych powstała spółka-córka, która jest obecnie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej - podaje „money.pl".

Nowe lukratywne kontrakty

Od września 2022 r. Jelcz zawarł kilka obiecujących transakcji. Wrażenie robią dwie umowy na dostawę pojazdów w układzie 4x4 i 6x6 na kwotę około 880 mln zł z terminem realizacji do 2026 i 2027 roku, donosi portal „zbiam.pl".

Jesienią 2022 r. zawarto również umowę ramową z Agencją Uzbrojenia MON na dostawy 21 Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+. Jelcz odpowiada za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu.

Ponadto w grudniu ubiegłego roku została zawarta umowa wykonawcza na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych Jelcz dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej. Przedmiotem tego kontraktu jest realizacja łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych. Wartość zamówienia wynosi ok. 330 mln zł, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2023-2024.

Jelcz realizuje też już wcześniej zakontraktowane zamówienia

Warto nadmienić, iż w minionym roku spółka przekazała do wojska ponad 350 podwozi w różnych konfiguracjach w ramach już realizowanych zobowiązań wieloletnich.

Planowane rozbudowy i nowe miejsca pracy

W czwartek, 19 stycznia br., prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek odniósł się do planów spółki - „Rośnie liczba zamówień oraz projektów, w których Jelcz odgrywa kluczowa rolę. Dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycjach w nowe hale i zwiększeniu zatrudnienia ” – podaje „zbiam.pl".

Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat