BiznesINFO.pl Finanse Kursy walut: Upadek złotego, giganci zyskują
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kursy walut: Upadek złotego, giganci zyskują

17 lutego 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest kurs złotego względem najważniejszych walut

  • Jakie wydarzenia miały wpływ na notowania złotówki

  • Co w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej oznacza deprecjacja waluty

Kurs złotego w granicach ważnego progu

Kurs złotego względem euro wynosi obecnie 4,48. Od kilku tygodni relacja walut znajduje się w tzw. wąskim paśmie i waha się w przedziale 4,47-4,51.

Unijna jednostka to jedna z najważniejszych walut na świecie. Posługuje się nią 19 państw członkowskich Wspólnoty, które tworzą tzw. strefę euro. Business Insider Polska donosi, że ostatnie rozszerzenia tej grupy miały miejsce w 2011 r. (dołączenie Estonii), 2014 r. (Łotwy) i 2015 r. (Litwy).

Polska, przystępując do UE , również zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty. W dalszym ciągu jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Portal money.pl donosi, że nawet jeśli pojawiłaby się wola polityczna do zmiany waluty to przez pandemię nasz kraj utracił formalną możliwość zmiany. Eksperci wskazują, że przy zapowiadanym deficycie finansów publicznych rzędu 8 proc. w 2021 r., Polska zdecydowanie odbiega od unijnego wymogu rzędu 3 proc. Ich zdaniem Polska oddaliła się od koncepcji przyjęcia euro o co najmniej kilka lat.

Kurs dolara, franka i funta

Portal gazeta.pl donosi, że złotówka odnotowała spadek nie tylko względem euro. Narodowy Bank Polski zaobserwował także wahania względem innych kluczowych jednostek - dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta szterlinga.

17 lutego kurs PLN/USD wynosi 3,71. Jest to waluta, której wartość rośnie najbardziej. W ciągu zaledwie jednego dnia dolar podrożał o 4 gr. Z kolei kurs względem szwajcarskiej waluty oscyluje w granicach 4,15.

Nie bez znaczenia są także zmiany względem funta szterlinga. Kurs PLN/GBP wynosi aktualnie 5,15. Portal bankier.pl donosi, że to już kolejny tydzień umocnienia waluty brytyjskiej. W środę rano kurs wynosił 5,17 i był to najwyższy wynik od maja 2020 r.

Jakie wydarzenia mają wpływ na dzisiejszy kurs walut? Analitycy Macronext wskazują na cztery parametry. 17 lutego o godzinie 10:00 brano pod uwagę koniunkturę konsumencką w lutym oraz przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w styczniu. Z kolei o 14:30 do kalendarza wydarzeń makroekonomicznych dołączyły styczniowe wyniki sprzedaży detalicznej w USA. Eksperci przewidują, że ok. 20:00 na kurs wpłynie także protokół z posiedzenia FOMC.

Zaniżony kurs waluty - zyski i straty

Obecny kurs złotówki jest zgodny z ostatnimi przewidywaniami analityków z PKO BP . Co słaba pozycja złotówki oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Spadek wartości waluty krajowej względem waluty zagranicznej określa się mianem deprecjacji. Z tym zjawiskiem wiążą się zarówno korzyści, jak i straty.

Deprecjacja może przynieść pozytywne skutki, pod warunkiem że występuje krótkotrwale. Jeżeli cena waluty krajowej spada to produkty zagraniczne stają się droższe. W rezultacie konsumenci chętniej sięgają po polskie artykuły, co wzmacnia rodzimych producentów i krajową gospodarkę. Co więcej, gdy kurs złotówki jest słabszy to zagraniczni producenci są bardziej skłonni nabywać produkty wytwarzane nad Wisłą. W takiej sytuacji bowiem mogą kupić ich znacznie więcej.

Dużo mniej korzystna jest deprecjacja długoterminowa. Jeżeli kurs złotego względem głównych walut utrzymuje się na słabym poziomie przez pewien czas, to posiadanie polskiej waluty staje się dla zagranicznych inwestorów nieopłacalne. W rezultacie podmioty mogą zdecydować się na sprzedaż, co odbija się na gospodarce.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat