Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fala zwolnień. Polacy masowo uciekają na L4. Znamy powód
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.08.2020 02:00

Fala zwolnień. Polacy masowo uciekają na L4. Znamy powód

L4 popularne
Fshoq!/CC4.0/orginal

L4 niczym fala upałów - spadły na Polskę i ograniczają możliwości pracodawców do swobodnej działalności. Sprawdzamy najnowsze doniesienia o zwolnieniach lekarskich. Zaskakujące wyniki. Pracownicy ZUS-u mają pełne ręce roboty, a kontrole w ślad za lawiną zwolnień posypały się masowo. Okazuje się, że powód jest banalnie prosty.

L4 nadciąga jak chmara komarów 

II kwartał 2020 roku przyniósł niespodziewany wzrost liczby wystawionych zwolnień lekarskich, popularnie nazywanych L4. Aż o 8,3 proc. wzrosła liczba zaświadczeń o niezdolności do pracy w okresie od 6 do 14 dni w stosunku do roku ubiegłego. Ponadto aż 15 proc. zwolnień rdr zostało przedłużonych przez lekarzy. Okazuje się także, że chorujemy znacznie dłużej - o 10,2 proc. spadła liczba zwolnień wystawianych na mniej niż 5 dni, ale za to wzrosła o 1,8 proc. liczba tych, które "uwalniają" nas od pracy na czas od 15 do 33 dni - przytacza wyniki raportu Conperio portal Money.pl

L4 powodem walki o pracę? Brzmi to paradoksalnie, ale w związku z kryzysem gospodarczym i wzrostem stopy bezrobocia w Polsce, zaczęliśmy uciekać na zwolnienie lekarskie, by... nie otrzymać wypowiedzenia umowy. Firma doradcza wskazuje, że dane GUS-u, które mówią o niewielki wzroście bezrobocia - bo zaledwie o 0,1 proc w stosunku maj-czerwiec 2020 - są niepełne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zgodnie z polskim prawem, pracownik, który choruje nie może zostać zwolniony. Okres ochronny jest uzależniony od stażu pracy. Jeżeli pracujemy w danej firmie do pół roku, to nasz okres ochronny wynosi 3 miesiące - tyle maksymalnie możemy przebywać na zwolnieniu bez obawy, że zostaniemy zwolnieni. Jeżeli nasze L4 będzie dłuższe niż kwartał, to pracodawca ma prawo wręczyć nam wypowiedzenie.

W przypadku stażu pracy wynoszącego dłużej niż pół roku, pracodawca ma nieco związane ręce. Nasze zwolnienie lekarskie może trwać maksymalnie: czas trwania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego przez pierwsze 3 miesiące, a następnie otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego. Co to znaczy? Otóż chronieni jesteśmy przed zwolnieniem przez cały okres "chorobowego", czyli  aż przez 182 dni (a w szczególnych przypadkach nawet 270 dni). Dodatkowo może do tego dojść okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. W praktyce, pracownik może przebywać na L4 do 9 miesięcy bez obaw o zwolnienie w trakcie trwania choroby. Dodatkowo kobiety w ciąży oraz gruźlicy mają ten okres wydłużony do roku. Czym jest chorobowe i jak je liczyć zostało opisane w tym artykule.

<