Łagodzenie obostrzeń ze zmianami w planie? Minister Dworczyk zabrał głos
Na łagodzenie obostrzeń czekają wszyscy Polacy. Rząd obiecywał stopniowe zdejmowanie obostrzeń, ale część z nas myślała, że uda się je przyspieszyć. Okazuje się, że nic z tego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda plan łagodzenia obostrzeń
Czemu nie ma szansy na wcześniejsze łagodzenie obostrzeń
Jakie są inne kwestie związane z COVID-19
Łagodzenie obostrzeń bez przyspieszeń
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało 6431 przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich pochodziło z woj. śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Dane pokazują, że dzienna ilość zakażeń w Polsce jest najniższa od października 2020 r.
Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień i minister KPRM, Michał Dworczyk na antenie radiowej Jedynki powiedział, że wszystko wskazuje na to, że trzecia fala koronawirusa odchodzi w zapomnienie. Dodał przy tym, że wciąż powinniśmy zachowywać czujność.
W związku z tym rząd szykuje łagodzenie obostrzeń w całym kraju. Od 1 maja w całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa bez wyłączenia poszczególnych obostrzeń. Już od 4 maja m.in.: uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół w trybie hybrydowym, otwarto galerie sztuki i muzea przy zachowaniu odpowiednich procedur sanitarnych.
Od 8 maja Polacy będą mogli skorzystać z usług hoteli, które będą funkcjonować w maks. 50 proc. obłożeniu, a od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rząd podkreśla, że w tym przypadku wszystko jest możliwe pod pewnymi warunkami.
Od 29 maja gastronomia będzie funkcjonować nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz lokali, wszystkie dzieci będą uczyć się stacjonarnie, a solaria zostaną otwarte. Jednakże czy istnieje cień szansy na szybsze łagodzenie obostrzeń?
Łagodzenie obostrzeń zgodnie z harmonogramem
Michał Dworczyk powiedział, że aktualnie nie ma planów na szybsze łagodzenie obostrzeń. - Chcemy trzymać się planu - podkreślił i dodał, że nader optymistyczne reakcje nie są wskazane.
Zdaniem ministra koronawirus potrafi zaskoczyć, a sama pandemia jest nieprzewidywalna. To kolejny argument rządu, dlaczego nie będzie znosił obostrzeń szybciej, szedł zgodnie z przedstawionym w kwietniu harmonogramem.
"Rzeczpospolita" przypomina, że premier Mateusz Morawiecki wysłał do premier Danii list o tym, że Polska jest chętna odkupić od nich szczepionki Johnson&Johnson. Duńczycy jednodawkowe medykamenty wycofali z obiegu.
Michał Dworczyk powiedział, że w tej sprawie nie ma konkretnych ustaleń. W taki sam sposób podsumował tzw. paszporty covidowe, które mają zostać wprowadzone na terenie Wspólnoty Europejskiej.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]