Legitymacja emeryta daje wiele korzyści. Seniorzy powinni o tym wiedzieć
Seniorzy po przejściu na emeryturę otrzymują specjalny dokument. Zyskują dzięki niemu uprawnienia do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek. Okazuje się, że wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia. Co daje legitymacja emeryta?
Ważny dokument dla każdego emeryta
Polacy mogą zakończyć swoją karierę zawodową w momencie, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny - dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. W momencie, gdy przechodzimy na emeryturę, otrzymujemy rozmaite przywileje związane z posiadaniem legitymacji emeryta.
Warto wspomnieć, że osoby, które rozpoczęły pobieranie świadczenia po 1 stycznia 2023 roku, otrzymują tylko i wyłącznie legitymację w wersji elektronicznej - mLegitymację. Jest ona dostępna w aplikacji mObywatel. Fizyczną wersję dokumentu możemy otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Skarb z PRL warty majątek. Kiedyś zdobił prawie każdy dom, dziś osiąga zawrotne ceny Kary dla właścicieli kotów. Przepisy mówią jasno, chwila nieuwagi to nawet 1000 złLegitymacja emeryta daje wiele korzyści
Legitymacja emeryta upoważnia każdego posiadacza do korzystania z wielu przywilejów, które znacząco mogą ułatwić codzienność seniorów. Dokument daje między innymi zniżki w aptekach, instytucjach kulturalnych czy obiektach sportowych.
Dzięki legitymacji emeryci mogą kupować tańsze bilety na transport publiczny i PKP oraz korzystać ze zwolnienia z opłat abonamentu RTV. Opłata ta nie dotyczy osób po 60. roku życia, których emerytura nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Płacić nie muszą też seniorzy po 75. roku życia.
Mnóstwo ulg i zniżek dla emerytów
Co więcej, legitymacja emeryta uprawnia także do korzystania z rabatów na turnusy rehabilitacyjne oraz pobyty w uzdrowiskach. Okazuje się, że legitymacja nie jest jedynym dokumentem, który przynosi wiele korzyści dla Polaków. Istnieje kolejne rozwiązanie zapewniające spore ulgi.
Chodzi tu konkretnie o Kartę Seniora. Warto jednak najpierw sprawdzić na stronie internetowej lub w lokalnym urzędzie, czy w naszym miejscu zamieszkania obowiązuje ten program wsparcia. Konkretne zniżki też różnią się w zależności od miasta. Obejmują między innymi: darmową komunikację miejską, zniżki na bilety do ogrodów zoologicznych, botanicznych, muzeów, zajęcia rekreacyjne oraz wycieczki organizowane przez lokalne instytucje.