MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy
Grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęła w poniedziałek (14.02) misję w Japonii w celu przeglądu kontrowersyjnego planowanego uwolnienia uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu.
Japońska agencja Kyodo poinformowała, że eksperci Agencji we wtorek mają zbadać poziom radioaktywności wody, która trafić ma do oceanu .
Fukushima doświadczyła skutków potężnego tsunami, które nawiedziło tamtejsze wybrzeże w 2011 roku. Wstrząsy oraz ogromna fala wody, która zalała lokalne tereny doprowadziły między innymi do uszkodzenia reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji.
Ponad milion ton przetworzonej wody zgromadziło się w zbiornikach w uszkodzonym zakładzie od czasu jego stopienia po tsunami w 2011 roku, a przestrzeń magazynowa się kończy. Rozbudowany system pompowania i filtracji usuwa większość pierwiastków radioaktywnych, ale niektóre pozostają, w tym tryt. Japonia twierdzi, że plan rozcieńczania i uwalniania wody przez kilkadziesiąt lat jest bezpieczny. MAEA zatwierdziła zwolnienie, które, jak twierdzi, jest podobne do usuwania ścieków w elektrowniach jądrowych w innych miejscach.
– W tym tygodniu przeprowadzimy misję przeglądu działań, planów, danych i odpowiednich dokumentów, aby ocenić ich zgodność z przepisami zawartymi w międzynarodowych normach bezpieczeństwa – powiedział Gustavo Caruso, dyrektor i koordynator departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA. .
Protesty i niepokoje
Japonia poinformowała w zeszłym roku, że zrzuci ponad 1 milion ton zanieczyszczonej wody etapami po oczyszczeniu i rozcieńczeniu, począwszy od wiosny 2023 roku.
Jednak plan przyjęty przez rząd w kwietniu ubiegłego roku, który ma rozpocząć się już w marcu 2023 r., wywołał duże kontrowersje w sąsiednich krajach z powodu obaw dotyczących środowiska i bezpieczeństwa.
Przeciwko planom zrzucania wody protestują m.in. Chiny, Korea Południowa oraz stowarzyszenia rybaków. Zgodnie z obecnymi planami cała operacja miałaby się rozpocząć wiosną przyszłego roku.