Mało kto wie o tym świadczeniu. Tysiące Polaków mogą z niego skorzystać
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca przeróżne świadczenia, które kojarzą niemal wszyscy. Jednak okazuje się, że nie wszystkie dodatki finansowe są tak znane. Idealnym tego przykładem jest renta szkoleniowa, z której może skorzystać naprawdę wiele osób. Komu się należy to świadczenie?
Czym jest renta szkoleniowa?
Renta szkoleniowa to świadczenie, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy się ona osobom, u których orzeczono niezdolność do pracy w aktualnym zawodzie i konieczność przekwalifikowania się. Rentę przyznaje się na okres sześciu miesięcy. Czas ten może się wydłużyć, ale nie więcej niż o 30 miesięcy. Do otrzymania takiej renty niezbędne jest także spełnienie kilku kluczowych warunków.
Zobacz także: Kłopoty Poczty Polskiej. Pracownicy bez ogródek o pensjach, nie jest dobrze
Do Action powrócił kultowy produkt. Trzeba się pospieszyć, klienci o niego walcząTakie warunki musisz spełnić
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam przyznaje, że renta szkoleniowa to bardzo mało znane świadczenie i mało kto się o nią ubiega. Aby ją otrzymać, konieczne jest także posiadanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Ile wynosi renta szkoleniowa?
Do otrzymania renty szkoleniowej, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Szczegółową listę możemy znaleźć na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli chodzi o wysokość tego świadczenia, to jest to 75 proc. podstawy wymiaru renty, ale nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 1191,33 złote).