"Mamy ogromny potencjał" Ekspert o szansach i ryzykach polskiego biznesu
Dla biznesu szybko oznacza co innego niż dla administracji - tak o specyfice prowadzenia biznesu w Polsce mówił Bartłomiej Rajchert, założyciel Grupy Doradztwa Strategicznego. My w Polsce mamy ogromny potencjał, natomiast sposób poukładania i struktura niekoniecznie wspierają osiąganie globalnych sukcesów - podsumował nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Bartłomiej Rajchert o nowej kadencji samorządowej
Studio redakcji BiznesINFO odwiedził Bartłomiej Rajchert, założyciel Grupy Doradztwa Strategicznego. Na początku rozmowy, ekspert został zapytany o to, czego Polacy mogą się spodziewać po nowej kadencji samorządowej, która właśnie się rozpoczęła.
Bartłomiej Rajchert w pierwszej kolejności podkreślił, że przede wszystkim będzie ona ciekawa i inna od dotychczasowych. Przede wszystkim, będzie to pierwsza pięcioletnia kadencja. Ekspert wspomniał również o perspektywie środków unijnych z KPO i zmianie politycznej na poziomie krajowym. Kwestie te powodują wiele znaków zapytania, choć - zdaniem eksperta - pozytywnych.
Zobacz także: Słynne marki z PRL-u. Co się z nimi stało po latach?
Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasnoRelacja między państwem a przedsiębiorcą do zmiany
Bartłomiej Rajchert wypowiedział się również na temat relacji między państwem a przedsiębiorcą. Podkreślił, że całemu sektorowi publicznemu w naszym kraju przydałoby się solidne przeformatowanie i zbudowanie nowego modelu komunikacji między obywatelami a państwem.
Zdaniem eksperta, podstawą takiego modelu powinna być życzliwość, przyjazność i chęć pomagania. Do poprawy tej relacji niezbędne jest również rozpoczęcie pracy według zupełnie nowych standardów komunikacji. Gość portalu wspomniał, że choć istnieją pozytywne wyjątki, to i tak jest sporo do zrobienia w tej kwestii.
Ekspert o szansach i ryzykach polskiego biznesu
Ekspert jasno wskazuje, że komunikacja między sektorem publicznym a sektorem prywatnym powinna ulec zmianie. Tłumaczy, że ludzie z tych obszarów choć używają tych samych słów, to bardzo często mają zupełnie coś innego na myśli.
Rajchert wskazał, że polska gospodarka ma dużo większy potencjał niż rezultaty. Podkreślił, że brakuje struktury i pewnych narzędzi, które mają państwa Europy Zachodniej, takie jak Niemcy czy Francja. Podsumował, że nasz kraj ma naprawdę duży potencjał, ale sposób poukładania i struktura nie wspierają osiągania globalnych sukcesów w długoterminowym podejściu.