Masz te choroby? Możesz dostać nawet 1780 zł miesięcznie
1 marca kwoty wielu świadczeń wzrosły. Wśród nich również wysokość renty dla osób niezdolnych do pracy. Komu przysługuje świadczenie? ZUS wypłaci je w dwóch stawkach.
Emerytury i renty poszły w górę
Marcowa waloryzacja już za nami. Dzięki niej wiele świadczeń jest teraz wypłacane w zwiększonej kwocie . Wzrosła nie tylko emerytura , ale również renta rodzina, socjalna czy renta dla osób całkowicie i częściowo niezdolnych do pracy . Ile obecnie wynoszą?
Osoby częściowo niezdolne do pracy mogą obecnie liczyć na
1335,72 zł
renty z tego tytułu. Osoby całkowicie niezdolne do pracy, a także otrzymujące rentę rodzinną i emeryturę otrzymają od ZUS już
1780,96 zł
. W związku ze zmianą stawek wzrósł również
dodatek pielęgnacyjny
. Ten wynosi aktualnie
330,07 zł
miesięcznie.
Te osoby otrzymają rentę z tytułu niezdolności do pracy
Świadczenie z ZUS dla osób niezdolnych do pracy przyznawane jest osobom, które z powodu stanu zdrowia całkowicie lub częściowo utraciły zdolność wykonywania pracy zarobkowej. O całkowitej niezdolności do pracy mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie pracować na żadnym stanowisku, natomiast o częściowej, jeśli utraciliśmy zdolność do wykonywania pracy zgodnej z naszymi kwalifikacjami.
W tym ostatnim przypadku przydatna może okazać się również
renta szkoleniowa
, pozwalająca na zdobycie nowych kwalifikacji i powrót do aktywności zawodowej.
Tym osobom przysługuje renta
Najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy są choroby układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego, układu ruchu, układu kostno-stawowego, a także mięśniowego i tkanki łącznej, ale również choroby oczu, skóry, zakaźne i pasożytnicze. Powodem niezdolności do pracy, o czym wiele osób zapomina, mogą być również zaburzenia psychiczne , np. schizofrenia i depresja.
Często do utraty zdolności do wykonywania zawodu przyczynia się sama praca. Renta jest wtedy przyznawana z powodu choroby zawodowej , m.in. pylicy płuc, uszkodzenia głosu, przewlekłej choroby układu ruchu, choroby skóry czy nowotworu złośliwego.
źródło: portalabczdrowie.pl