BiznesINFO.pl Polska i Świat Masz w domu kominek? Jeśli nie spełnia tych wymogów, czeka Cię wysoka kara
Fot. Sergei Solo/Unsplash

Masz w domu kominek? Jeśli nie spełnia tych wymogów, czeka Cię wysoka kara

16 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a za oknem jest szaro, każdy z nasz marzy o tym, żeby się ogrzać. Posiadanie kominka to nie tylko wielka przyjemność, ale także obowiązki dla właściciela. Jeżeli nasz kominek nie spełnia wymogów unijnego Ekoprojektu i przepisów antysmogowych, grozi nam wysoka kara. Jak sprawdzić, czy nie złamaliśmy przepisów?

Dlaczego kominki powinny być dostosowane do wymogów ekoprojektu?

Ekoprojekt to dyrektywa UE odnosząca się do kominków i piecy. Przepisy ekoprojektu regulują m.in. emisje zanieczyszczeń przez gospodarstwa domowe. Właściciele kominków, które nie posiadają stosownego certyfikatu, potwierdzającego, że ich kominek działa zgodnie z unijnymi wymogami, mogą być ukarani mandatem lub grzywną w wysokości od 500 nawet do 5000 zł. Żeby tego uniknąć, wystarczy zwrócić uwagę na dwie kwestie: oznaczenie naszego produktu i informacje na stronie producenta.

Masz w domu kominek? Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz 5000 zł

Kominki nie powinny zatruwać środowiska

Producenci produktów związanych z energią od początku 2022 roku muszą udowodnić, że zostały zaprojektowane tak, że ich wpływ na środowisko jest jak najmniej szkodliwy, a zużycie energii jest zrównoważone. Zasady te dotyczą nie tylko kominków, ale też np. odkurzaczy, czy lodówek.
Według unijnych przepisów dozwolone do montowania w domach są wyłącznie te kominki, które mają wysoką efektywność energetyczną i minimalizują straty ciepła. Producent musi pokazać, że taki kominek uwalnia do atmosfery jak najmniejszą liczbę tlenków azotu, tlenku węgla czy pyłów zawieszonych. Takie kominki są zaprojektowane z myślą o minimalizacji ich szkodliwego wpływu na środowisko.

Jeden element pokaże, czy nasz kominek jest zgodny z wymogami

O tym, czy w danym konkretnym województwie obowiązują przepisy, które narzucają obowiązek wymiany kominka na nowy, posiadający certyfikat Ekoprojektu, decydują tzw. uchwały antysmogowe wprowadzane dla poszczególnych województw. Zanim zdecydujemy się na zakup kominka, należy więc sprawdzić lokalne regulacje.

Wszystkie kominki zakupione po 1 stycznia 2022 roku na terenie Unii Europejskiej powinny być oznaczone specjalnym znakiem potwierdzającym, że są dostosowane do zasaade Ekoprojektu. Certyfikat może być umieszczony przez producenta bezpośrednio na urządzeniu lub znajdować się w dołączonej do niego dokumentacji.

Niektóre firmy prezentują też deklarację zgodności z założeniami Ekoprojektu na swojej stronie internetowej. Jeżeli mamy wątpliwości, warto zapytać w sklepie przed zakupem, czy źródło ciepła spełnia unijne wymogi. Kiedy kominek nie spełnia obowiązujących w dawnym województwie norm, oprócz kary grzywny właściciel może zostać zobowiązany także do wymiany źródła ciepła.

(Źródło:

Palisz w kominku, możesz łamać prawo. Kary idą w tysiące złotych
Dodatkowy dzień wolny od pracy? Niektórzy zyskają, ale inni stracą
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat