Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Meblowy gigant zwalnia na potęgę i "po cichu". Branża "w kryzysie", czystki poza radarem urzędu?
Michał Górecki
Michał Górecki 12.08.2024 21:23

Meblowy gigant zwalnia na potęgę i "po cichu". Branża "w kryzysie", czystki poza radarem urzędu?

Black Red White: zwolnienia
Fot. Panek/wikimedia commons

Ikea zapowiedziała niedawno redukcję etatów, unaoczniając kłopoty branży, które pokazały badania GUS. Teraz do listy podmiotów zwalniających pracowników dołącza Black Red White. Polskie przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny tnie etaty, ale - jak wynika z oświadczeń pracowników - unika osiągnięcia progu zwolnień grupowych.

Black Red White zwalnia. Uwidaczniają się problemy branży

Black Red White zwalnia; o redukcji etatów najpierw przez spółkę BRW Comfort informuje serwis Onet.pl, punktując, że pierwsze zwolnienia pojawiły się już w 2023 r. m.in. w zakładzie w Andrychowie. Wówczas, w ramach dwóch operacji, pracę straciło ok. 100 osób. Podobny los dotknął obiektu w Chlewiskach (woj. mazowieckie) - ok. 130 osób. Ale i na tym nie koniec - firma kontynuuje zwolnienia także w 2024 r., pierwsze ruszyły w czerwcu i lipcu, głównie w Andrychowie. Z końcem lipca trend ma być kontynuowany, a do września zakład z Małopolski ma całkowicie wstrzymać produkcję mebli tapicerowanych,  do końca 2024 r. - także materacy. Co istotne, z oświadczeń pracowników, cytowanych przez Onet, wynika, że firma zwalnia, unikając “radaru” urzędu pracy. Miesięcznie po 29 osób, w domyśle: żeby nie osiągnąć pułapu zwolnień grupowych (od 30 osób, w przypadku zatrudniania min. 300 osób).

Zobacz też: Do Polski trafi nowa szczepionka - mocniejsza niż kiedykolwiek. Ministerstwo ma wątpliwości?

Prezydent chce przemeblować Polskę. Prosi premiera Tuska o nowe województwa na mapie kraju

Problemy branży

W sumie BRW ma w Polsce 19 zakładów. Redukcja w dwóch wymienionych nie jest jeszcze zatem masowa, ale świadczy o problemach branży. Potwierdza to zresztą sam Paweł Sajdak, dyrektor zarządzający w BRW, pytany o dalsze plany przez Onet. 

W czerwcu br. dane Krajowego Rejestru Długów sugerowały tąpnięcie, wyniki finansowe sektora spadały od 2023 r. Wyniki za 2024 r. obniżyły o 11 proc. odsetek firm o najwyższej wiarygodności, przybyło z kolei tych z “bardzo niską oceną wiarygodności” - o blisko 15 proc. Raport przygotowany przez B+R Studio, a oparty na statystykach GUS, wykazał, że sytuacja już w 2022 i 2023 r. była rekordowo niekorzystna od przeszło 20 lat. W rejestrze KRD (stan na czerwiec br.) widniało ponad 3 tys. dłużników. Puls Biznesu zwrócił w tym kontekście uwagę na relację produkcji przemysłu (-6 proc. rdr.) do przeciętnej płacy (+12 proc. rdr., dane za maj). Efekt? Coraz wyższe wypłaty i mniejsze dochody. Rok 2024, według predykcji, miałby zakończyć się utratą ok. 5 tys. etatów w całej branży.

BRW w ślady Ikei

Nie chodzi wyłącznie o polskie firmy, Ikea z końcem czerwca zapowiedziała redukcję etatów w zakładzie w Wielbarku (na początku kilkadziesiąt osób, ale nie wykluczono kolejnych zwolnień). Jako powód szwedzka firma wskazała wtedy spadek liczby zamówień.

Zobacz też: Polska straci imigrantów. "Brain-waste" to dramat, zbliżamy się do Grecji, Włoch i Hiszpanii